کد خبر: ۶۲۴۵۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۱
اردوغان گفت: اسرائیل یک کشور تروریستی است و رویاهای آن به ناامیدی ختم خواهد شد.

آوای نشاط: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست حزب حاکم عدالت و توسعه گفت: اسرائیل در حال اجرای استراتژی نابودی کامل یک شهر و مردم آن است. دلم راحت است، من آشکارا می‌گویم که اسرائیل یک کشور تروریستی است. ما از اسرائیل به دلیل ارتکاب نسل کشی در غزه در سطح بین المللی شکایت خواهیم کرد.ترکیه اقداماتی را انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که رهبران سیاسی و نظامی که «بی رحمانه» مردم غزه را قتل عام می‌کنند در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه خواهند شد.

رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد: ما از ذکر این واقعیت که اعضای حماس مبارزان مقاومتی هستند که می‌کوشند از میهن و جان خود محافظت کنند، تردیدی نداریم.

اردوغان افزود: حملات اسرائیل منطقه تل الزعتر در کنار بیمارستان اندونزی در شمال غزه را هدف قرار داد. هر کس که خود را انسان توصیف می‌کند نمی‌تواند آنچه در غزه اتفاق می‌افتد را بپذیرد.

او گفت:‌اگر اسرائیل به کشتارهای خود به این شکل ادامه دهد، در همه جا ثبت می‌شود که این کشور تروریستی است که در سراسر جهان مورد لعن و نفرین قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: نتانیاهو باید بپذیرد که «اسرائیل» دارای بمب هسته‌ای است.

او خطاب به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: نتانیاهو... بمب هسته‌ای داری یا نه؟ اگه جرات داری توضیح بده... شما نمی‌توانید توضیح دهید. اما ما می‌دانیم که اسرائیل این بمب‌ها را دارد. و با آن تهدید می‌کند، هر چی داری داشته باش رفتنی هستی... رفتنی. مهم نیست اسراییل چند بمب اتم دارد، پایان نتانیاهو نزدیک است.

اردوغان تصریح کرد: در واشنگتن ارائه کمک نظامی به کشورهایی می‌شود که دارای سلاح هسته‌ای هستند و معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا نکرده‌اند ممنوع است. این بدان معناست که کمک‌های آمریکا به اسرائیل غیرقانونی است، زیرا قانونی که در دهه ۱۹۷۰ تصویب شد، چنین کمک‌هایی را به قدرت‌های هسته‌ای که امضاکننده معاهده نیستند، ممنوع می‌کند. به همین ترتیب، استفاده از سلاح های آمریکایی برای اعمال نسل کشی، خلاف قوانین ایالات متحده است.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: در حالی که ما انواع حمایت‌های بشردوستانه آشکار و پنهان را به صورت دوجانبه به فلسطین ارائه می‌کنیم، به انزوای اسرائیل در عرصه بین المللی ادامه خواهیم داد. ما با راهپیمایی بزرگ فلسطین که در فرودگاه آتاتورک با شرکت ۵ میلیون نفر برگزار شد، به وضوح نشان دادیم که در کنار مردم مظلوم غزه هستیم.

او افزود: ما همیشه به خنثی کردن جاه طلبی‌های کسانی که همسایگان ما را علیه ما تحریک می کنند، کسانی که پ ک ک را علیه ما آزاد می‌کنند و کسانی که فتو را مخفیانه وارد ما دستگاه‌های دولتی می‌کنند، خنثی خواهیم کرد. اگر در هر زمینه‌ای با سیاست، اقتصاد، ساختار اجتماعی، قدرت نظامی و امنیت قوی نباشیم، نمی‌گذارند در این سرزمین‌ها زندگی کنیم. ارمنستان سال ها به دنبال رویاهای خام در مورد خاک کشورمان بود. اما از جنگ قره باغ آموخت و ساکت شد. اکنون مدیران اسرائیلی شروع به ابراز توهمات مشابه کرده‌اند. نگران نباشید، آنها در نهایت ناامید خواهند شد، درست مانند بسیاری از رویاپردازان دیگر در طول هزاره‌ها.

انتهای پیام/

برچسب ها: اردوغان ، نتانیاهو ، غزه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: