کد خبر: ۶۲۴۰۱
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۵
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره نشست وزرای خارجه روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان که دیروز به میزبانی ایران برگزار شد، اظهارنظر کرد.

آوای نشاط: «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به نشست دوشنبه اول آبان قالب ۳+۳ در تهران واکشن نشان داد. 

وی در واکنش به نشست با شرکت وزرای خارجه جمهوری آذربایجان، ارمنستان، روسیه و ترکیه به میزبانی ایران گفت ایالات متحده از هر گونه تعامل با حسن نیت که به صلح در قفقاز جنوبی کمک می‌کند استقبال می‌کند. 

به گزارش خبرگزاری «ترند»، میلر مدعی شد در ارتباط با مسئله ارمنستان و آذربایجان، «ما از هر گونه تعاملات با حسن نیت که به صلح و ثبات مردم قفقاز جنوبی کمک می‌کند، صرف‌نظر از این که این مذاکرات کجا انجام می‌شود یا چه کسی میزبان آن است، استقبال می‌کنیم». وی افزود: قفقاز جنوبی موقعیت جغرافیایی حساسی دارد. 

او در ادامه سخنانش ادعاها درباره روابط ایران و روسیه را تکرار کرد و گفت: در مورد ایران و روسیه، این کشورها را شرکای قابل اعتمادی نیافتیم. 

در این دیدار دوشنبه در تهران، مسائل قفقاز جنوبی، توسعه همکاری منطقه‌ای (سیاسی، اقتصادی، امنیتی، ترانزیت، انرژی و غیره) مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از اهداف اصلی نشست در قالب ۳+۳ حل مسائل منطقه‌ای بدون مشارکت کشورهای خارج از آن و با مشارکت کشورهای منطقه و همچنین انجام مذاکرات صلح بین دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان است. اولین نشست در فرمت ۳+۳ سال گذشته در مسکو در سطح معاونان وزرای خارجه بدون مشارکت گرجستان برگزار شد. 

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه در نشست وزرای خارجه فرمت ۳+۳ در تهران گفت جنگ در قفقاز جنوبی اکنون پایان یافته و نوبت صلح، همکاری و پیشرفت در قفقاز فرا رسیده است. وی افزود: از مذاکرات صلح بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان حمایت می‌کنیم و شناسایی متقابل تمامیت ارضی توسط دو کشور را گامی سازنده برای رسیدن به توافق صلح ارزیابی می‌کنیم.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: