کد خبر: ۶۲۰۸۶
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۴
رئیسی در بدو ورود به تهران اعلام کرد؛
رئیس جمهور کشورمان با اشاره به پیوستن ایران به بریکس گفت: آنچه انجام شده یک رخداد اتفاقی نیست بلکه یک سیاست انتخابی توسط دولت سیزدهم است و ما این مسائل را با جنجال و کار سیاسی انجام نخواهیم داد.

آوای نشاط: آیت الله سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود به تهران پس از سفر فشرده کاری که با هدف شرکت در پانزدهمین اجلاس سران بریکس انجام شده بود در تشریح دستاوردهای این سفر عنوان کرد: سفری که به آفریقا جنوبی برای شرکت در اجلاس سران بریکس انجام شد، سفری مهم بود زیرا بریکس یکی از ائتلاف های جهانی است که نقش بسیاری در همکاری های اقتصادی و تجاری در جهان دارد.

وی ادامه داد: بریکس در شمال آفریقا و آفریقای جنوبی و آسیا و آمریکایی لاتین به لحاظ جمعیت و نقش آنها در تولید ناخالص داخلی و سهمی که در اقتصاد دارند، اعضای قابل توجهی دارد. 

رئیس جمهور با بیان اینکه ائتلاف های جهانی مثل بریکس و شانگهای نوظهور و مخالف یک‌جانبه گرایی هستند و با نگاه به استقلال کشورها برای همکاری و همگرایی در جهت پیشرفت امور ملت ها تلاش می کند، گفت: ارتباط با بریکس سال گذشته با شرکت در نشست مجازی بریکس آغاز و درخواست عضویت ایران مطرح شد در همین راستا وزیر امور خارجه به آفریقای جنوبی سفر کرد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: پس از آن دبیر شورای عالی امنیت در نشست دبیران امنیت ملی شرکت کرد و پیگیری هایی از طریق سران بریکس انجام شد. وی با بیان اینکه اهمیت و جایگاه ژئوپلتیک و کنشگری فعال ایران در عرصه های مختلف منطقه برکسی پوشیده نیست، تصریح کرد: عضویت ایران با اجماع اعضا صورت گرفته است و سازوکارهایی می طلبد که این سازوکارها با سرعت دنبال می شود.

وی با بیان اینکه بریکس بر همکاری‌های تجاری و اقتصادی متمرکز است، اظهار داشت: ارتباط ما با بریکس در راستای روابط اقتصادی مستقل با کشورهای عضو این گروه است.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر چه نظام سلطه به دنبال این است که کشور ما از نظر اقتصادی رشد نکند، اما رشد اقتصاد کشور در پرتو ارتباط با اقتصادهای مستقل منطقه است که می تواند اقتصاد مقاومتی را در کشور ما رقم بزند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نقشه راه دولت گفت: در سیاست خارجی فقط یک گزینه را دنبال نمی‌کنیم و با یک پرونده روی میز مواجه نیستیم، ما پرونده‌های متعددی در سیاست خارجی داریم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه همچنین کارهای نیمه تمامی داریم که باید آنها را به سامان برسانیم، افزود: یکی از آنها موضوع رفع تحریم هاست، پرونده ای که باز شده و باید این پرونده را دنبال کنیم که این تحریم های ظالمانه پایان پذیرد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: پرونده‌های دیگری از جمله ارتباط با همسایگان، پرونده نیمه تمام بود و با برخی همسایگان سال ها ارتباط نداشتیم که ظرف این دو سال تلاش بسیاری شد تا ارتباط با این کشورها برقرار شود و گام های موثری در این راه برداشته شد.

وی اضافه کرد: از دیگر پرونده هایی که به دنبال آن بودیم عضویت ایران در سازمان‌های منطقه ای و فرامنطقه‌ای بود که باید دنبال می‌شد از جمله موضوع عضویت ایران در شانگهای و بریکس که به توان اقتصادی ایران می انجامد و اینها انجام شد.

رئیس جمهور محور حضور ایران در سازمان های بین المللی را منافع ملی عنوان کرد و گفت: آنچه انجام شده یک رخداد اتفاقی نبوده است بلکه این یک سیاست انتخابی بوده است که دولت انجام داد و دنبال می‌کند.

آیت الله رئیسی گفت: ما کار سیاست خارجی را  زمینه ای برای رقابت های داخلی قرار نداده و نخواهیم داد و این مسائل را همراه با جنجال های سیاسی دنبال نمی کنی، بلکه هدف آن است که کار واقعی در زندگی مردم اتفاق بیفتد و تمام ساز و کارهای اجرایی که اتفاق می‌افتد در راستای این است که بتواند منافع ملی را تامین و تضمین کند.

وی افزود: لذا این رویداد، رویداد قابل توجهی است که باید نهایت بهره را برای کشورمان و منافع ملی داشته باشد.

برچسب ها: رئیسی ، رئیس جمهور ، بریکس
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: