کد خبر: ۶۱۴۰۱
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری با همتای ایرانی خود از کمک‌های جمهوری اسلامی به زلزله‌زدگان تشکر کرد و امیرعبداللهیان نیز در خصوص حضور رژیم صهیونیستی در منطقه قفقاز هشدار داد.

آوای نشاط: مولود چاوش اوغلو در نشست خبری مشترک با امیرعبداللهیان گفت: با تبریک روز زن، ما زنان و‌کودکان در این زلزله را تنها نخواهیم‌گذاشت.

وی افزود: سفر رئیسی به به ترکیه به تاخیر افتاد و سفر برادرم امیرعبداللهیان به ایران برای هماهنگی در این خصوص نیز بود.

وزیر خارجه ترکیه گفت: از کمکهای ایران در زلزله تشکر می‌کنم؛ پتو، چادر و کمکهای انساندوستانه انجام گرفت که نه تنها از طریق هوا بلکه از طربق زمین نیز انجام گرفت. نه تنها دولت ایران بلکه مردم ایران نیز کمک‌های خود را به نمایندگی‌های ترکیه در ایران دادند. از ایران بابت کمک در زلزله باز هم تشکر می‌کنم.

چاوش اوغلو ادامه داد: ما موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای داشتیم. سفر به ایران را برنامه ریزی می‌کنم.  جنگ اوکراین یکسال است دوام دارد و خواستار توقف آن هستیم که به برادرم در این خصوص اطلاعات دادم.

وزیر خارجه ایران: داغ ترکیه را داغ خود می‌دانیم

امیرعبداللهیان نیز در این نشست خبری گفت: امروز اینجاییم تا مراتب همبستگی خود با مردم زلزله زده ترکیه یکبار دیگر اعلام کنیم.

وی با تبریک روز جهانی زن افزود: ما در ایران روز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) را روز زن نام نهادیم. زنان در ایران نیرومندترین بخش جامعه ما هستند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: از ساعات اول زلزله ترکیه رهبر و رئیس جمهورمان دستور اکید برای کمک به ترکیه صادر کردند. علیرغم درگیری در خوی بلافاصله هلال احمر، ارتش و سپاه وارد مناطق زلزله زده شده و خدمات خود از تفحص تا پشتیبانی و امدات رسانی به عمل آوردند. ما داغ ترکیه را داغ خود می‌دانیم.

امیرعبداللهیان در خصوص مناسبات دو جانبه نیز گفت: امروز فرصت داشتیم درباره موضوعات دوجانبه گفتگو کنیم. درباره اهمیت مناسبات تجاری گفتگوی مهمی داشتیم. افزایش حجم تجارت بیش از هر زمانی تحقق یافته که ناشی از اراده رهبران دو کشور و دولت جدید در ایران است.

امیرعبداللهیان: پای اسرائیل را به قفقاز باز نکنید

وزیر خارجه ایران تاکید کرد: بر شراکت منطقه‌ای بجای رقابت منطقه‌ای از جمله درباره کریدورها تاکید داریم.

وی افزود: درباره اهمیت تداوم دسترسی ایران به آب رودخانه ارس اتفاق نظر داریم. کارگروه مشترک در این خصوص کار خود را پیش می‌برد تا مردم مناطق غربی ایران بتوانند از آن بهره مند شوند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: معتقدیم تروریسم خوب و بد نداریم. تروریسم در هر لباسی شوم است و امنیت ترکیه را امنیت خود می‌دانیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در خصوص افغانستان نیز گفت: افغانستان نیازمند تشکیل دولت فراگیر با حضور همه گروه‌های ذی نفوذ است. ایران ضمن همکاری با هیئت حاکمه این وضعیت را به رسمیت نشناخته و امیداوریم هر چه سریعتر شاهد دولت فراگیر باشیم.

امیرعبداللهیان درباره حضور رژیم صهیونیستی در منطقه قفقاز نیز تصریح کرد: حضور اسرائیل در قفقاز یکی از موضوغات مهم است و ایران به همه طرفها هشدار می‌دهد که درباره اسرائیل با هوشمندی عمل کنند و پای اسرائیل را به قفقاز باز نکنند.

تحریم مانند چاقویی غیربرنده و زنگ زده است

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: روابط ایران و ترکیه مبتنی بر برادری و همسایگی است و متاثر از تحریم‌های یکجانبه نبوده و نیست. امروز توافقات مهمی در حوزه همکاری ترانزیت و اقتصادی و گردشگری و فرهنگی داشتیم.

وی تاکید کرد امروز تحریم ابزاری مانند چاقویی غیر برنده و زنگ زده است. آنچه منافع دو کشور را رقم می‌زند در دستور کار است.

چاوش اوغلو: از مرزهای خود برای کمک به سوری‌ها استفاده می‌کنیم

وزیر خارجه ترکیه در ادامه نشست خبری به زلزله در سوریه نیز پرداخت و گفت: زلزله در ترکیه 14 میلیون شهروندمان را متاثر کرد و سوری‌ها را نیز متاثر کرد. ما برای ارسال کمک‌های بین‌المللی به سوریه تلاش‌های خود را به کار بردیم و مرز خود را باز کردیم.

وی افزود: تا امروز از مرز 475 کانتینر کمک به سوریه رفته و فرودگاه‌های خود را نیز به روی کمک‌های بین‌المللی باز کردیم که به دمشق و حلب رفتند.

چاوش اوغلو ادامه داد از مرزهای مختلف برای کمک به سوری‌ها استفاده می‌کنیم از جمله مرز خود با اقلیم کردستان عراق.

وی تاکید کرد: ترکیه علیرغم زخم های زلزله هر آنچه از دستمان برآمده برای سوری‌ها نیز انجام دادیم. برخی سیاستمداران در ترکیه و خارج اقدام به انتشار اخبار دروغ و نادرست کردند.

چاوش  اوغلو: هفته آینده معاون وزیر خارجه 4 کشور به مسکو می‌روند

وزیر خارجه ترکیه درباره نشست چهار جانبه ایران، روسیه، سوریه، ترکیه گفت: نشست سه جانبه داشتیم و دو ماه پیش نیز در سفر امیرعبداللهیان خواستند که آنها نیز بپیوندند و ما نیز اعلام کردیم هیچ محدودیتی نداریم و به هر کس که بخواهد آری می‌گوییم.

 وی افزود: به روس‌ها هم گفتیم که حضور ایران منعی ندارد. هفته آینده معاونان وزیر خارجه در روسیه خواهند بود و مقدمات دیدار وزرا فراهم می‌شود

امیرعبداللهیان: از احیای روابط ترکیه و سوریه استقبال می‌کنیم

وزیر خارجه ایران گفت ما نیز از بازگشت روابط ترکیه و سوریه استقبال می‌کنیم.علاقه‌مند بودیم که در رفع سوء تفاهمات بین سوریه و ترکیه کار کنیم.

وی افزود ما از حضور در هر فرمت چهارجانبه استقبال می‌کنیم. همچنین درباره فرمت ایران، آذربایجان و ترکیه گفتگو کردیم و اتفاق نظر داریم. همچنین فرمت 3+3 را نیز دنبال می‌کنیم.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: