کد خبر: ۶۱۲۳۹
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۳
معاون امور دام وزیر  جهاد کشاورزی
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه گوشت گرم وارداتی به طور گسترده در میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت ۱۸۰ هزار تومان توزیع می‌شود، گفت: گوشت منجمد از محل تولید داخل هم به طور نامحدود کیلویی ۱۵۵ هزار تومان به فروش می‌رود.

آوای نشاط: حسین دماوندی‌نژاد امروز در نشست خبری اعلام کرد: گوشت گرم وارداتی وارد کشور شده و در میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به طور گسترده و کیلویی ۱۸۰ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین گوشت منجمد از محل تولید داخل هم کیلویی ۱۵۵ هزار تومان به فروش می‌رود.

معاون امور دام وزیر  جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید در گوشت قرمز در داخل کشور به میزان کافی است، گفت: علت افزایش اخیر قیمت گوشت به دلیل عدم عرضه دام سبک در این فصل بوده که باعث کاهش مقطعی عرضه در بازار و افزایش قیمت شد.

دماوندی‌نژاد افزود: عامل دیگر در بالا رفتن قیمت گوشت قرمز، نفوذ دلال‌ها و واسطه‌ها در این حوزه است که متأسفانه این افراد سودجو در هر حوزه‌ای حتی اگر هیچ تخصصی ندارند وارد می‌شوند و قیمت‌ها را بالا می‌روند.

وی با بیان اینکه قیمت گوشت پس از ورود اولین محموله گوشت کاهش یافته و اکنون تثبیت شده است، گفت: روند تثبیت قیمت‌ها ادامه خواهد داشت. این مسئول درباره میزان گوشت وارداتی و کشورهایی که واردات انجام شده است، توضیحاتی ارائه نکرد. 

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که اگر مازاد تولید در کشور وجود دارد چرا ذخیره‌سازی انجام نمی‌شود تا در زمان نیاز به بازار تزریق شود، گفت: اتفاقاً در سال جاری ۴۶ هزار تومان خرید و ذخیره‌سازی شده که بی‌سابقه است و ما در زمان نیاز به بازار تزریق کرده‌ایم.

دماوندی‌نژاد در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار خبرگزاری فارس که در شرایط فعلی جنگ روسیه و اوکراین، سیاست کشورها روی ذخیره‌سازی و محدودیت صادرات است، اما شما همچنان صادرات را ادامه می‌دهید، گفت: ما درآمد صادراتی‌مان از گوشت نسبت به واردات بیشتر است، زیرا اکثر کشورها به دلیل خوش‌خوراک بودن تولید کشور، ما تمایل دارند گوشت ایرانی خریداری کنند و به همین دلیل تراز درآمد صادرات ما نسبت به واردات بیشتر است.

کالابرگ قیمت بازار را افزایش نمی دهد

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس که آیا با اجرای کالابرگ که تقاضا برای مرغ بیشتر می‌شود، از سویی شما برای فروردین ماه جوجه‌ریزی ۱۰۰ میلیون قطعه را پیشنهاد داده‌اید که تولید نسبت به ماه‌های قبل کمتر خواهد شد، آیا نگران افزایش قیمت نیستید، گفت: ما ذخیره‌سازی‌مان به حدی زیاد است که اکنون دیگر جایی برای ذخیره‌سازی نداریم به همین دلیل تصورمان این است که اگر توزیع کالابرگ انجام شود، از ذخایر موجود استفاده خواهیم کرد.

جایگاه سوم تا دهم ایران در تولید سه محصول اساسی

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به میزان تولیدات محصولات اساسی کشور اشاره کرد و گفت: ایران در تولید سه محصول مهم و اساسی جایگاه سوم تا دهم جهان را دارد.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با وجود اینکه ایران در رتبه یک تحریم‌های جهانی قرار دارد، اما در تولید عسل جایگاه سوم، نوغان هشتم، تخم‌مرغ دهم، مرغ و طیور هشتم و شیر بیست و یکم دنیا را دارد.وی افزود: تولید شیر در ایران ۱۱ میلیون و ۶۸۰ هزار تن طیور ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تن و تخم‌مرغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است و ارزش تولیدات زیربخش امور دام کشور ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است.

وی به صادرات محصولات پروتئینی اشاره کرد و گفت: به صورت هفتگی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تن صادرات تخم‌مرغ وجود داشته و محصولات بر پایه شیرخام هم یک‌میلیون تن تاکنون صادر شده است.وی از صادرات دام سنگین هم خبر داد و گفت:‌این صادرات به کشورهای قفقاز و آسیای میانه انجام شده است.

دماوندی‌نژاد بالا بودن هزینه‌های تولید را مانع صادرات مرغ عنوان کرد و گفت: با این وجود در هفته گذشته حدود ۷۰۰ تن صادرات مرغ انجام شده است.

اجرای هدفمندی گام بلند کشور در افزایش تولیدات کشاورزی

به گفته معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی، اجرای هدفمندی یارانه‌ها نقطه عطفی در تولیدات کشاورزی کشور است که علاوه بر افزایش تولید، از قاچاق هم جلوگیری می‌کند.

وی در این زمینه افزود: پرداخت یارانه و نبودن قیمت‌های واقعی در بخش کشاورزی معضل بزرگی بوده که همواره مانع از رقابت تولیدکنندگان ما با دیگر کشورها برای صادرات بوده است.

وی در این زمینه به ترکیه اشاره کرد و گفت: هر زمان در جنوب عراق نیاز به واردات بوده، کشور ترکیه‌ حضور داشته‌ اما کشور ما به دلیل مشکلاتی که تاکنون به دلیل یارانه ها وجود داشته  امکان ورود پیدا نمی‌کرد، اما با اصلاح هدفمندی یارانه‌ها با اصلاح یارانه‌ها در دولت سیزدهم این شرایط کاملا مهیا است. وی ادامه داد: اصلاح یارانه‌ها عاملی برای توسعه منابع انسانی و مدیریتی، خصوصی‌سازی و واگذاری تشکل‌ها و بهبود وضعیت بازار شده است.

دماوندی‌نژاد گفت: در بخش تخم‌مرغ امور واردات و صادرات و تنظیم بازار به اتحادیه‌های سراسری مرغداری میهن واگذار شده و در گام دوم، تنظیم بازار مرغ گوشتی را به اتحادیه سراسری مرغداران واگذار خواهیم کرد.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به دلایل گران شدن گوشت قرمز اشاره کرد و گفت: دو سال خشکسالی‌های پی‌درپی در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ باعث شد دام‌های زیادی به کشتارگاه‌ها بروند و تولیدکنندگان هزینه تولیدشان بیشتر شود. علاوه بر آن، در فصل پائیز و زمستان دام‌های سبک کمتر به بازار عرضه می‌شود و بنابراین عاملی شد تا قیمت تا حدودی بالا رود.

وی پیش‌بینی کرد با توجه به بارندگی‌هایی که وجود داشته، تولیدکنندگان دام سبک دام‌های خود را در بهار هم کمتر عرضه خواهند کرد و تصور من این است که ما تا شهریورماه سال آینده باید روی تنظیم بازار کار کنیم.

دماوندی‌نژاد در ادامه گفت: صادرات مرغ برقرار شده و پیش‌بینی می‌کنیم که در ماه‌های آینده به ویژه با افزایش تقاضا در ماه رمضان بازار به توازن برسد.

به گفته این مسئول، تولیدکنندگان پیشنهاد این معاونت را در مورد جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها توجه نکردند.  وی گفت: این معاونت به مرغداران پیشنهاد داده بود که در آذر و دی ۱۱۰ میلیون قطعه و در بهمن ۱۱۵ تا ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی کنند که آنها توجهی به این موضوع نکردند.  طبق گفته این مسئول، مرغداری‌ها ۱۲۲ میلیون قطعه در بهمن‌ماه جوجه‌ریزی کردند. این معاونت پیشنهاد داده که در فروردین ماه ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی داشته باشند.

تسهیلات ویژه به اتحادیه‌ها برای تنظیم بازار

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی گفت: پس از واگذاری امور تنظیم بازار به اتحادیه‌ها، حمایت‌های ویژه‌ای نیز صورت گرفت، از جمله تسهیلات ۱۰ درصدی به اتحادیه‌ها داده می‌شود و علاوه بر آن همه ظرفیت‌های سردخانه‌ای وزارت جهاد کشاورزی در اختیار آنها گذاشته می‌شود، ضمن اینکه همه هزینه‌های تبعی و مابه‌التفاوتی که با دستور دولت خریداری می‌شود را پرداخت می‌کند.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: