کد خبر: ۶۰۹۳۷
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
چه عواملی جمعیت را کم می‌کند؟
دو عامل جنگ و کاهش باروری در سال‌های اخیر بر کاهش جمعیت کشورها اثر گذاشته است. چین یکی از کشورهایی است تا چند دهه آینده کاهش چشمگیر جمعیت را تجربه خواهد کرد.

آوای نشاط: بر اساس آمار منتشر شده در روز سه‌شنبه، جمعیت چین برای اولین بار در بیش از شش دهه کاهش یافت. اما چین تنها کشوری نیست که جمعیت آن در سال 2023 کاهش پیدا می‌کند.

اگر پیش‌بینی‌‌های منتشر شده توسط سازمان ملل در جولای گذشته برای سال 2100 درست باشد. بسیاری از کشورها به ویژه در اروپا و آسیا در دهه‌های آینده شاهد کاهش جمعیت خود خواهند بود، در برخی دیگر، کاهش جمعیت در حال حاضر نیز آغاز شده است.

به نقل از یورونیوز، هشت کشور با بیش از 10 میلیون نفر جمعیت در دهه گذشته شاهد کاهش جمعیت خود بوده اند که اکثرا اروپایی هستند.

در کنار اوکراین که جمعیت آن به دلیل تهاجم روسیه به شدت کاهش یافته است، تعداد افراد در ایتالیا، پرتغال، لهستان، رومانی و یونان نیز رو به کاهش است.

دلایل زیادی پشت این سقوط جمعیت وجود دارد، برخی از آنها منحصر به هر خود آن کشور هستند، اما چیزی که بین آنها مشترک است، پایین بودن نرخ باروری است، به این معنی که زنان به طور متوسط نوزادان کمتری نسبت به قبل به دنیا می‌آورند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، نرخ باروری بین 1.2 تا 1.6 فرزند به ازای هر زن در این کشورهای اروپای جنوبی و اروپای شرقی ثبت شده است. نرخ باروری مورد نیاز برای ثابت نگه داشتن جمعیت بیش از 2 فرزند است.

در برخی از این کشورها تعداد بیشتری از مردم برای رفتن و زندگی در خارج از کشور اقدام می‌کنند و مهاجرت خیل عظیمی از ساکنان لهستان، رومانی و یونان به پدیده کاهش نرخ باروری افزوده شده است.

در خارج از اروپا، ژاپن نیز شاهد کاهش جمعیت سالخورده خود است. این تا حد زیادی به دلیل نرخ پایین باروری 1.3 فرزند به ازای هر زن و کمبود ورود مهاجر به این کشور است.

ژاپن بین سال‌های 2011 تا 2021 بیش از 3 میلیون نفر جمعیت را از دست داده است. در مورد خاورمیانه هم همین موضوع صادق است. در سوریه، جمعیت در اثر بیش از یک دهه جنگ سخت، به شدت آسیب دیده است و میلیون‌ها پناهنده به کشورهای همسایه و دیگر کشورها گریخته‌اند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه (SOHR) تخمین می‌زند که حدود ۶۰۶ هزار مرد، زن و کودک در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

کاهش غافلگیرکننده جمعیت چین

چین که فعلا پرجمعیت‌ترین کشور جهان مانده است، سال‌هاست از تأثیر پیری جمعیت خود بر اقتصاد و جامعه نگران است، اما انتظار نمی‌رفت که جمعیت آن تا تقریبا یک دهه دیگر کاهش یابد.

پیش‌بینی می‌شود که افشاگری اخیر مبنی بر اینکه اکنون تعداد افراد کمتری در چین زندگی می‌کنند، به یک روند پایدار تبدیل شود و جمعیت را برای سال‌های آینده تحت تأثیر قرار دهد.

بر اساس پیش‌بینی‌ها، چین تا سال 2100 تقریباً نیمی از جمعیت خود را از دست می‌دهد و از جمعیت بیش از 1.4 میلیارد نفری به 771 میلیون نفر سقوط می‌کند.

روسیه، آلمان، کره جنوبی و اسپانیا نیز همگی قرار است به این حرکت نزولی بپیوندند و جمعیت آنها تا سال 2030 کاهش یابد. جمعیت اروپا به طور کلی از اوایل این دهه شروع به کاهش خواهد کرد اما چند استثنا وجود دارد.

آفریقا همچنان پرجمعیت‌تر می‌شود

در حالی که جمعیت اروپایی، آمریکایی و آسیایی همگی باید تا سال 2100 شروع به کاهش می‌کردند، تعداد مردم آفریقا همچنان رو به افزایش خواهد بود.

جمعیت قاره آفریقا تا سال 2100 از 1.4 به 3.9 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت. حدود 38 درصد از جمعیت جهان را تا آن زمان آفریقا تشکیل می‌دهد، سهمی که امروز تنها 18 درصد است.

برچسب ها: جمعیت ، چین ، هند
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: