کد خبر: ۶۰۹۱۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰
در پی اظهارات مداخله‌جویانه رئیس‌جمهور کره جنوبی در امارات
در پی اظهارات مداخله جویانه رئیس جمهور کره جنوبی در امارات، سفیر این کشور به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران توسط معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه به وی ابلاغ گردید.

آوای نشاط: رضا نجفی در این دیدار با تشریح روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران با اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس، اظهارات رئیس جمهور کره را دخالت در این روابط دوستانه و موجب تضعیف صلح و ثبات در منطقه دانست.

معاون حقوقی وزیر امور خارجه خواهان توضیح فوری مقامات کره ای در مورد این اظهارات شد و بر ضرورت اصلاح فوری این رویکرد تاکید کرد.  نجفی با یادآوری رویکرد غیر دوستانه کره از جمله در بلوکه کردن منابع بانکی ملت ایران، تاکید نمود عدم اقدام موثر کره برای حل مشکلات روابط موجب بازنگری طرف ایرانی در روابط دو کشور خواهد شد.

واکنش سفارت ایران در کره جنوبی

سفارت ایران در کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که «گفت‌وگوهایی میان سفارت جمهور اسلامی ایران در سئول و وزارت امور خارجه کره جنوبی انجام شده است و این  گفت‌وگوهای دیپلماتیک در آینده نیز ادامه خواهد داشت.»

رئیس جمهور کره چه گفت؟

بیانیه سفارت ایران در پی این مطرح می‌شود که رئیس‌جمهور کره‌جنوبی که در روزهای اخیر به ابوظبی سفر کرده در دیدار با ۱۵۰ سرباز کره جنوبی مستقر در امارات در اظهاراتی خارج از عرف دیپلماتیک مدعی شد که ایران دشمن امارات است.

«یول» در جریان این دیدار اظهار کرد: دشمن امارات، کشوری که دشمن امارات، ملتی که بزرگترین تهدید علیه آن است، ایران است و دشمن ما نیز کره شمالی است. در نتیجه ما وضعیتی بسیار شبیه به امارات داریم. به دنبال آن، وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت که اظهارات یون سوک یول، رییس جمهور این کشور در امارات متحده عربی «بی‌ارتباط» با روابط سئول با تهران بوده است.

وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای مطبوعاتی خواستار خودداری از تفسیر بیش از حد و غیرضروری این اظهارات رییس جمهور کره شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: