کد خبر: ۵۹۴۹۰
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
بر اساس پیگیریها از گمرک ایران، تشریفات ترخیص محموله بزرگ آنتی بیوتیک وارداتی از کشور ترکیه در کمترین زمان ممکن انجام شده است.

آوای نشاط: صبح امروز خاندوزی  سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه، با گمرکات هماهنگی صورت گرفته تا ترخیص محموله‌هاى دارو  با اولویت انجام شود،‌گفت: امیدوارم با مجموع اقدامات انجام شده در حوزه تامین و تخصیص ارز، واردات و افزایش تولید مشکلات موجود در بازار مرتفع شود. همانطور که بانک مرکزی اعلام کرد 3 میلیارد و 300 میلیون دلار تخصیص ارز به این حوزه رقم خورده است. مدیران بانک مرکزی این قول را داده‌اند که با لحاظ فوریت و ارجحیت در تأمین ارز کالاهای حوزه بهداشت و درمان، درخواست‌های ارز ثبت‌شده توسط متقاضیان را ظرف 24 ساعت در سامانه مربوطه تأیید کنند. برای تامین برخی کسری‌ها نیز اقدامات عاجلی برای واردات انجام و با گمرکات هماهنگی صورت گرفته تا ترخیص این محموله ها با اولویت انجام شود.

در همین راستا جدای از بحث تامین ارز، اقدامات مربوط به هماهنگی‌های مرزی در سرعت ترخیص کالاهایی مثل دارو از اهمیت قابل توجهی برخورد دار است. بر این اساس موضوع ترخیص یک کانتینر آنتی بیوتیک از کشور ترکیه در شرایط اوج گیری آنفلوآنزای فصلی خبر ساز شده است.

پیگیریها از گمرک ایران نشان می‌دهد بر اساس هماهنگیهای صورت گرفته قرار بود بعد از خروج یک محموله صادراتی شمش آلومینیوم از مرز بازرگان، بعد ازبارگیری محموله انتی بیوتیک مورد نیاز کشور از طریق همان مرز از مبدا ترکیه وارد کشور شود. در این زمینه سازمان غذا و دارو پیگیریهای مستمری انجام داده بود و ظاهرا موضوع سند کارنه تیر(پلمب شده) درکشور ترکیه یکی از موانع ورود فوری این محموله دارویی به کشور بود. بر این مبنا ذیل دیپلماسی اقتصادی با همسایگان، هماهنگیهای لازم برای صدور فوری این سند انجام شد و ظرف یک ساعت محموله مذکور از مرز گوربولاغ ترکیه خارج شد. همچین ترخیص محموله  کذکور از مرز بازرگان نیز با حداقل اسناد ظرف یک ساعت انجام شد و بر این اساس محموله مذکور در اختیار وزارت بهداشت برای توزیع در شبکه سراسر کشور قرار گرفت.

گفتنی است، در سال جاری 10 سند همکاریهای گمرکی با گمرکات دیگر کشورها امضا شده است، که شامل امضای سند برنامه مشترک همکاری با گمرک آذربایجان در سال 2022 -2023، یادداشت تفاهم تبادل الکترونیکی اطلاعات و یادداشت تفاهم اجرای تیر الکترونیک با ازبکستان، سند همکاری مشترک در جهت مبارزه با تخلفات گمرکی و سند تفاهم نامه همکاری های آموزشی با روسیه، پروتکل تبادل اطلاعات با ترکمنستان، سند یادداشت تفاهم همکاریهای سه جانبه ترانزیتی ایران، آذربایجان و روسیه، سند برنامه ترتیبات اجرایی برنامه فعالان اقتصادی با چین، سند یادداشت تفاهم همکاری های گمرکی با تایلند و سند موافقت نامه فعالان اقتصادی با بولیواری ونزوئلا بوده است.

در همین راستا ظهیری مدیر کل گمرک بازرگان در گفتگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به تعامل گسترده با گمرکات مرزی ترکیه برای ترخیص فوری محموله های فورس ماژور گفت: محموله دارویی مورد اشاره روز 29 آبان ماه از استانبول راهی مرز ایران شد.

وی افزود، با توجه به رایزنی انجام شده ذیل راهبرد دیپلماسی اقتصادی با همسایگان دولت سیزدهم این محموله با اسکورت پلیس ترکیه به مرز گوربولاغ رسید.

ظهیری در خاتمه گفت: این محموله با حداقل اسناد از گمرک بازرگان ترخیص شد و روز 30 ابان ماه در اختیار مسئولان وزارت بهداشت در تهران قرار گرفت. گمرک بازرگان با توجه به تعاملات مرزی با گمرکات ترکیه این امادگی را دارد که با حداقل ایستایی محموله های ضروری کشور از جمله دارو را ترخیص کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: