کد خبر: ۵۹۴۷۵
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی می‌گوید شکایت از رییس جمهور سابق بواسطه مداخلات ارزی و مساله ضرر و زیان مردم در بورس در دست پیگیری است و امیدواریم جلسات رسیدگی به صورت علنی در دادگاهها بررسی شود.

آوای نشاط: وی اضافه کرد:۸۰ درصد بهره برداران اینترنت در جهان معمولا از فضای اینترنت ای دی اس ال و شبکه تلفن ثابت استفاده می کنند ولی در ایران بر اساس سیاستهای غلط ۸۰ درصد مردم از سرویس های تلفن همراه بهره می برند و کمتر از ۲۰ درصد از اینترنت تلفن ثابت است.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار داشت: راه حل این مساله توسعه فیبر نوری در کشور است و شایسته است وزارت مخابرات با یک جدول زمانبندی واقع بینانه توسعه خدمات فیبر نوری را پیش بگیرد.

پژمانفر گفت: قیمت و کیفیت اینترنت تلفن همراه خوب نیست اما اینترنت از طریق فیبر نوری هم ارزان تر و هم سریع تر خواهد بود.

افزایش بدون مجوز آبونمان مشترکان توسط مخابرات

وی اظهارداشت: افزایش آبونمان دریافتی مخابرات از مردم باید با مجوز اخذ می شد اما هنوز این مجوز مصوب نشده است.

این نماینده مجلس گفت: البته اگر هزینه افزایش آبونمان برای راه اندازی فیبر نوری باشد با اخذ آن موافقیم اما اگر برای پرداخت حقوق کارکنان و امور جاری باشد مجلس شورای اسلامی مخالف این موضوع است.

وی ارتفاعات جنوبی کلانشهر مشهد را سرمایه ای برای آینده شهر دانست و افزود: این مناطق به عنوان کریدور ورود هوا به مشهد بسیار مهم است و مرتفع سازی در این منطقه را از نظر آب و هوایی دچار مشکل خواهد کرد.

پژمانفر اظهار داشت : کوهنوردی خانوادگی و فضای محیطی مناسب در این مناطق جنوبی مشهد جریان دارد اما جریاناتی به بهانه توسعه در این مناطق می خواهند اتفاقات بدی را رقم بزنند.

وی بیان داشت: منع مرتفع سازی در کمربند جنوبی مشهد از تصمیم های ملی است لذا به شدت با کسانی که می خواهند مسیری را از میان این ارتفاعات باز کنند هشدار داده می شود.

۵۰ همت توسط واردکنندگان کالای اساسی به خزانه باز می گردد

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس همچنین گفت: در دوره های گذشته برخی برای واردات مواد اولیه دارو، نهاده دامی و روغن ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی گرفتند اما اقلام یاد شده هنگام عرضه به مردم با نرخ ارز آزاد بودند.

پژمانفر افزود: سود و رقم حاصل از فروش کالاهای یادشده با قیمت ارز آزاد، حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی تاکید کرد: شرکتهای پخش و تولید دارو، روغن و نهاده های دامی این موضوع را پذیرفته اند و پیگیر هستیم این عدد قابل توجه به خزانه باز گردد.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: پرونده ای برای انبوه سازی های خلاف قانون در کلانشهر ها و به خصوص تهران در دست این کمیسیون است و اکنون مساله پساب کشف رود مشهد و آلودگی برای تولیدات کشاورزی از مسائل مورد توجه این کمیسیون است.

پژمانفر با بیان اینکه متاسفانه روزانه ۴۰۰ تانکر پساب خانگی، صنعتی و بیمارستانی در کشف رود مشهد تخلیه می شود، گفت: دستگاههای مرتبط در این حوزه دعوت شده اند و وظایف آنها را گوشزد کرده ایم.

وی گفت: نیاز است استانداری خراسان رضوی به عنوان متولی اصلی این موضوع، در زمان تعیین شده نظرات و اظهار نظر رسمی خود را ارائه دهد، در صورت عدم ارائه گزارش رسمی، موضوع در کمیسیون اصل ۹۰ مطرح می شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرداری مشهد قانونا مکلف به ساخت تصفیه خانه سپتاژ برای پسابهای یادشده است و باید در این خصوص به وعده خود عمل کند.

بودجه ۱۴۰۲ به صورت سه دوازدهم خواهد بود

وی همچنین اظهار داشت: با توجه به محدودیتهای قانونی ابتدا باید برنامه هفتم توسعه تدوین وتصویب شود لذا بررسی بودجه ۱۴۰۲ با تاخیر همراه خواهد شد بنابراین مجبوریم برای سال آینده بودجه را به شکل ۲ یا سه دوازدهم تصویب کنیم.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بنا براحتمال زیاد در سال آینده، بودجه ۱۴۰۱ با ضریب افزایشی برای ماه های اولیه سال ۱۴۰۲ تعیین خواهدشد.

پژمانفر همچنین به اهمیت موضوع امنیت غذایی اشاره کرد و گفت: تا قبل از مردادماه آرد تولیدی ۱۸ درصد سبوس گیری می شد و سلامت و مواد مغزی آن کاهش می یافت.

وی افزود: با پیگیری های صورت گرفته امروز در نانوایی ها هفت تا ۱۰ درصد سبوس گیری می شود، هرچند شاید رنگ نانهای سنگک قدری تیره شده اما این نان اکنون مغزی تر و مطلوب تر است، باید در شهر بهشت غذای سالم برای مردم تامین کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات درمجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه مدیریت متولیان فوتبال مشهد و استان در حفظ تیمی که در آستانه فروپاشی بود و موجب متاثر شدن احساسات و روحیه مردم شد، باید قبل از بروز مشکل به درستی ورود می کرد.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس قانون اساسی به عدم وجود پرونده ای برای احسان اصولی رییس هیات فوتبال خراسان رضوی در کمیسیون اشاره کرد و بیان داشت: مشکلات فوتبال را نشان از ضعف مسوولان ورزش استان می دانیم که متاسفانه ورزش اولویت آنها نیست.

پژمانفر افزود: وزارت ورزش و مسوولان محلی ورزش در خصوص فوتبال استان کوتاهی کرده اند، چرا که استان شهری به ظرفیت خراسان رضوی و مشهد از داشتن تیم فوتبال در عرصه ملی محروم است، این استان با داشتنن ذوب آهن و معادن سنگ آهن خواف نتوانسته از خروج هزینه مسولیتهای اجتماعی خود به خارج از استان جلوگیری کند حال آنکه استانی مانند کرمان سه تیم فوتبال دارد.

مذاکره با ترکمنستان برای تامین آب مشهد

وی همچنین گفت: با وجود کمبود بارشها وذخیره کم آب در سد دوستی، تابستان امسال مشهد بسیار سخت بود.

نماینده مردم مشهد و کلات درمجلس شورای اسلامی افزود: مذاکراتی در حال انجام است تا ترکمنستان برداشت کمتری از سهم خود از سد دوستی داشته باشد و در ازای آن امتیازاتی بگیرد تا تامین آب بیشتری از این سد مرزی مشترک داشته باشیم.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به پیگیری های خارجی، گفت: پرونده هایی در خصوص جزایر سه گانه تنب بزرگ، کوچک و ابوموسی، اف ای تی اف، فعالیت منفی طالبان در خصوص حق آبه هیرمند و عدم توسعه میادین مشترک نفت و گاز با کشورهای همسایه در کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در دست بررسی و پیگیری است.

پژمانفر بیان داشت: اعتبارات کمی از سفر رییس جمهور به خراسان رضوی رسیده و تخصیص یافته است و در این خصوص انتظار ما از سازمان برنامه و بودجه این است که عملکرد بهتری داشته باشد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: