کد خبر: ۵۹۳۹۲
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶
در روزهایی که تیم ملی تکواندوی ایران در رقابت‌های جهانی مکزیک برای رسیدن به مدال طلا به آب و آتش می‌زند، مهدی خدابخشی، ملی‌پوش سابق ایران، برای صربستان در این رقابت‌ها کسب مدال کرد، تا این روزها دومین ورزشکار ایرانی باشد که با پرچم صربستان دور افتخار می‌زند

آوای نشاط: در روزهایی که تیم ملی تکواندوی ایران در رقابت‌های جهانی مکزیک برای رسیدن به مدال طلا به آب و آتش می‌زند، مهدی خدابخشی، ملی‌پوش سابق ایران، برای صربستان در این رقابت‌ها کسب مدال کرد، تا این روزها دومین ورزشکار ایرانی باشد که با پرچم صربستان دور افتخار می‌زند. مهدی خدابخشی تکواندوکار ایرانی که در سال 2015 با پرچم ایران به مدال طلای جهان رسیده بود، چند سال قبل و بعد از ازدواج با یکی از تکواندوکاران تیم ملی زنان صربستان، به این کشور مهاجرت کرد و نهایتا با تغییر تابعیت، توانست برای صرب‌ها در رقابت‌های بین‌المللی به میدان برود. او در مکزیک و در دومین روز مسابقات جهانی به مدال طلای وزن منهای ۸۷ کیلوگرم رسید. خدابخشی در دور اول تالح سلیمانوف از جمهوری آذربایجان را مغلوب کرد و در ادامه به مصاف ابوالفضل عباسی رفت. او در دو راند مقابل ملی‌پوش ۱۹ساله ایران به برتری رسید. خدابخشی در مرحله یک‌چهارم نهایی با جردن استیوارت مبارزه کرد و در دو راند حریف کانادایی را شکست داد. این تکواندوکار در مرحله نیمه‌نهایی به مصاف نیکیتا رافالوویچ از ازبکستان رفت و در دو راند با نتایج ۶ بر ۳ و ۳ بر ۲ رقیب خود را با شکست بدرقه کرد و فینالیست شد. در دیدار فینال نیز خدابخشی با مینگ کوان فنگ از چین دیدار کرد و در این مبارزه هم به برتری دو بر صفر با نتایج یک بر صفر و ۵ بر ۴ رسید. به این ترتیب، خدابخشی تبدیل به اولین تکواندوکار دنیا شد که توانسته با پرچم دو کشور مختلف، به عنوان قهرمانی در جهان برسد. او در شرایطی با پرچم صربستان در این رقابت‌ها دور افتخار زد که چندی قبلی نیز علی ارسلان، فرنگی‌کار ایرانی موفق شد در مسابقات جهانی 2022 یک مدال طلا در وزن 72 کیلوگرم به نام صربستان ثبت کند. حالا در فاصله‌ای کوتاه دومین طلای یک ایرانی در رشته تکواندو به نام صربستانی‌ها به ثبت رسید. خدابخشی 31ساله درباره حضورش در صربستان می‌گوید: «من تابعیتم را تغییر دادم و روزهای سختی را برای سازگاری با زندگی، فرهنگ و کشور جدید داشتم. این یک ماجراجویی جدید بود، اما گام به گام، بهتر شد. می‌خواهم از همه مربیان و پزشکان تشکر کنم که به من کمک کردند تا هرچه سریع‌تر برگردم». خدابخشی درباره دیدار با اعضای تیم ملی ایران در حاشیه این رقابت‌ها هم می‌گوید: «قبل از مسابقات به هتل آنها رفتم و خوشامد گفتم. من همیشه به ایران احترام می‌گذارم و آنها هم همیشه به من احترام می‌گذارند.»

طلای خدابخشی در شرایطی به دست آمده که تیم ملی تکواندوی ایران تا پایان روز پنجم فقط به سه مدال برنز رسیده است. سه مدالی که آخرین آنها مربوط به سجاد مردانی است. مردانی در وزن مثبت ۸۷ کیلوگرم دور نخست برابر «آلوارز» از ونزوئلا با نتیجه ۲ بر یک به برتری رسید. او در این دیدار راند اول را ۳ بر صفر به سود خود خاتمه داد، راند دوم این حریف بود که ۷ بر۶ به پیروزی دست یافت. اما مردانی در راند سوم ۴ بر یک پیروز و از میدان مبارزه خارج شد. او در مبارزه دوم «آندری هابار» از اوکراین را با نتایج ۳ بر ۲ و ۴ بر یک از پیش‌رو برداشت و در یک‌هشتم نهایی و در پیکار با «آن» از گامبیا 2 بر صفر (۳ بر یک و ۴ بر یک) صاحب برتری شد و راهی مرحله نیمه‌نهایی شد. نماینده سنگین‌وزن کشورمان در این مرحله «کارلوس سانورس» از مکزیک دارنده مدال نقره دوره قبل و رنکینگ ۵ دنیا را از پیش‌رو داشت. راند اول این مبارزه را مردانی ۳ بر یک به سود خود خاتمه داد. در راند دوم دو تکواندوکار به تساوی ۳ بر ۳ رضایت دادند و در پایان راند سوم باز هم تساوی ۲ بر ۲ روی تابلو ثبت شد که داوران در هر دو راند با وجود عملکرد فنی و ضربات بیشتر مردانی، رأی به پیروزی رقیب مکزیکی دادند تا سرگروه تیم ملی کشورمان از رسیدن به دیدار نهایی باز بماند. پیش از مردانی، رضا کلهر در وزن منهای ۶۸ کیلوگرم و مهران برخورداری در وزن منهای ۸۰ کیلوگرم آقایان توانستند دو مدال برنز را تصاحب کنند. این دوره از مسابقات که با حضور تکواندوکاران ۱۲۰ کشور جهان در شهر «گوادالاخاری» مکزیک جریان دارد، یکشنبه ۲۹ آبان به پایان خواهد رسید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: