کد خبر: ۵۸۵۲۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۶
پس از اعلام چند دقیقه‌ای نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و حذف مجدد آن از روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور، این سازمان اعلام کرد نتایج پذیرفته شدگان اولیه امروز اعلام خواهد شد.

آوای نشاط ـ روز گذشته حدود ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه سازمان سنجش آموزش کشور در اقدامی بی سابقه و نادر نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی را بر روی سایت این سازمان منتشر کرد که در نتیجه آن برخی داوطلبان توانستند رتبه خود را در کارنامه اولیه مشاهده کنند، اما پس از دقایقی اسامی داوطلبان از روی سایت این سازمان حذف و گفته شد اعلام نتایج اولیه این آزمون به زمان دیگری موکول شده است.

دکتر عبدالرسول پورعباس، رییس سازمان سنجش آموزش کشور در توضیح این اقدام عجیب سازمان، اظهار کرد: همکاران در حال تست برای بارگذاری نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بودند و متوجه نشدند که سرور ارتباطی روشن است، به همین جهت نتایج اعلام و پس از دقایقی حذف شد. اما همین اقدام موجب ایجاد نگرانی و استرس بین داوطلبان و خانواده‌های ‌آن‌ها شد.

البته طبق برنامه زمانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار بود نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، اواخر خرداد و اوایل هفته جاری بر روی سایت این سازمان بگیرد.

با اعلام نتایج آزمون فوق داوطلبان مجاز، اوایل تیرماه امکان انتخاب رشته را خواهند داشت. همچنین در نیمه اول شهریورماه نیز نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ اعلام می‌شود تا داوطلبان از اول مهرماه بر سر کلاس‌ها حضور پیدا کنند.

در مجموع، در گروه‌های مختلف آزمایشی آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱، اقبال بیشتری نسبت به آزمون رشته‌های علوم انسانی صورت گرفت و بیش از ۴۰۰ هزار داوطلب، در گروه علوم انسانی شرکت کردند. تعداد زیادی از داوطلبان رشته‌های فنی مهندسی و ریاضی به سمت رشته‌های علوم انسانی گرایش پیدا کردند.

امسال از مجموع ۶۴۷ هزار و ۲۰۹ داوطلب (با احتساب علاقه‌مندی به شرکت در مجموعه امتحانی دوم) حدود ۵۳ درصد داوطلبان را خانم‌ها و ۴۷ درصد را آقایان تشکیل می‌دهند و همین نسبت را در گروه‌های آموزشی داریم.

طبق اعلام سازمان سنجش، ظرفیت پذیرش داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ افزایش خواهد یافت؛ در واقع سال گذشته بیش از ۱۳۰ هزار نفر در رشته‌های کارشناسی ارشد پذیرش شدند که امسال در مقایسه با سال گذشته، تعداد بیشتری از داوطلبان پذیرش خواهند شد. براین اساس، سال گذشته ۲۷ درصد از پذیرفته‌شدگان در دانشگاه‌ها پذیرش شدند، اما امسال این آمار بیش از ۳۰ درصد خواهد بود.

آزمون کتبی، سهم ۸۰ درصدی در پذیرش داوطلبان کارشناسی ارشد ایفا خواهد کرد و ۲۰ درصد نیز معدل دوره کارشناسی تاثیر دارد.

گفتنی است، آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ از ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه جاری در ۱۶۶ شهرستان و ۱۷۷۰ حوزه فرعی و همچنین ۳۸۱ حوزه اصلی برگزار شد.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: