کد خبر: ۵۷۲۴۴
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هر اقدامی که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی باشد با جدیت و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ داده می‌شود، بار دیگر خطاب به آمریکا گفت که دست از راهزنی بردارد.

آوای نشاط، سعید خطیب‌زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

خطیب‌زاده در ابتدای این نشست آغاز هفته دفاع مقدس را گرامی داشت و عنوان کرد: بزرگداشت ۴۰ سال غیرت و مردانگی مردان ایران زمین که اجازه ندادند حتی وجبی از این مرز پرگهر و این میراث ایران و ایرانی از دست برود. تا ابد ایران، منت دار این جوانان هستیم، جوانانی که امروز میانسالان و پیران این جامعه هستند و در عمل نشان دادند ایرانی یعنی چه. اگر امروز با این عزت، صلابت و قدرت در فضای بین‌الملل و در منطقه هستیم و این چنین سربلند هستیم، همه و همه مرهون قطرات عرق و خونی است که بر این خاک ریخته شده است و میراث دار آنها هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: همه خانواده‌ها و عزیزان ما یاد و خاطره‌ای از آن روزها دارند، آنهایی که هم سن و سال من هستند روزهای خون و قیام را به خاطر می‌‌آورند که هر روز جماعتی به جبهه می‌رفتند و پیکرهای مطهری بازمی‌گشتند و آن روزهای سخت هیچگاه فراموش نمی‌شود. امیدواریم نسل جدید این تاریخ را بداند و بداند ایرانی که امروز داریم این استقلال، سربلندی و عزت با چه بهای سنگینی به دست آمده است.

خطیب‌زاده گفت: یاد و خاطره رزمندگان غیور ایران و شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و شهدای حرم را گرامی بدارم و از خدا مدد بخواهیم که پیرو راستین راهی باشیم که آنها با صلابت طی کردند.

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه به تحولات اخیر در سیاست خارجی پرداخت و ادامه داد: ظریف گفت‌وگوهایی تلفنی با وزرای خارجه سنت وینست و ارمنستان و همچنین سرپرست وزارت خارجه افغانستان داشت. روزهای آتی مجمع عمومی مجازی برگزار و ظریف دوشنبه شب به وقت محلی و رئیس جمهور سخنرانی سه‌شنبه در این نشست سخنرانی خواهند داشت.

*جهان خیالی پامپئو امن‌تر نخواهد شد/ برای آمریکا تلخ ترین روزها و ساعات رقم می‌خورد

وی همچنین در واکنش به اظهارات مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا که از بازگشت تحریم‌ها خبر داده و گفته که جهان با این اقدام امن‌تر خواهد شد، گفت:‌جهان خیالی پامپئو امن‌تر نخواهد شد. از روزی که تصمیم گرفت در فضای پر مکر و دروغ وارد شود، دنیای ذهنی خودش را هم ناامن کرد. دنیا با اقدامات آمریکا جز جنگ، خشونت و ناامنی به خود ندیده است. میراث شوم سال‌ها حضور آمریکا در مناطق مختلف دنیا به ویژه منطقه غرب آسیا از افغانستان  تا فلسطین مظلوم، چیزی جز این میراث شکست خورده و در عین حال خانمان برانداز برای مردم منطقه نبوده است.

خطیب‌زاده افزود: آنچه آمریکا مجددا دنبال آن است یک گردن کشی دیگر است. برای آمریکا تصور می‌کنم که تلخ ترین روزها و ساعات رقم می‌خورد. انتخاب آمریکا این بوده که در طرف اشتباه تاریخ بایستد و وظایف خود را فراموش کرده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: پیام تهران به واشنگتن روشن است، به جامعه جهانی برگرد، به تعهداتت برگرد و دست از یاغی گری و سرکشی بردار، جامعه جهانی تو را خواهد پذیرفت.

* آمریکا دست از راهزنی بردارد/هر اقدامی که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی باشد با جدیت و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ داده می‌شود 

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره بازگشت قطعنامه ۱۹۲۹ براساس ادعای آمریکایی‌ها و بازرسی از کشتی‌ها و هواپیماهای  ایرانی و در پاسخ به این سوال که اگر کشوری یا خود آمریکا دست به چنین اقدامی بزند، واکنش تهران چه خواهد بود؟ اظهار داشت: آمریکا در ادعای خود بسیار منزوی است. اینکه آمریکا در مرکز ادعایی قدرت خود این چنین منزوی شود، بهترین نشانه است که به شما بگوید چقدر قدرت آمریکا پوشالی و تصنعی است.

خطیب‌زاده ادامه داد: آمریکا وقتی نتوانست در فضای سیاسی و روندهای حقوقی به آنچه می‌خواهد برسد دوباره به سیاست قلدری برگشته و می‌خواهد از این طریق کارهایش را جلو ببرد. دنیا در حال تغییر است و اطراف قدرت در حال تغییر هستند و به خاطر سیاست‌های کوته بینانه ترامپ و شرکا اولین قربانی این تغییر در نظام بین الملل، خود آمریکا شده است.

وی گفت: سه کشور اروپایی که متحدان قطعی آمریکا هستند امروز مجدد یک نامه نوشتند و گفتند آمریکا نه تنها این حق را ندارد بلکه تصمیم آن هیچ اثر حقوقی ندارد. آمریکا به خوبی می‌داند که چقدر ادعایش بیهوده و بی اثر است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به برآمدن قدرت‌های مستقل و آزاده‌ای مانند ایران بیان کرد: هم مبتنی بر منشور ملل و هم دفاع از حق مشروع کشور و هم دکترین دفاعی ایران، هر اقدامی که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی باشد با جدیت و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ داده می‌شود و پیام‌های لازم به آمریکا داده شده است. بار دیگر هم این پیام داده می‌شود که دست از راهزنی هوایی، دریایی و زمینی بردارد، چرا که دوران راهزنی‌ها تمام شده است.

*هر اقدامی که بخواهد مهر و موم برجام را باز کند، یعنی پایان توافق

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر خارجه انگلیس درباره گسترده‌ کردن برجام نیز عنوان کرد: برجام توافقنامه‌ای است که یک بار مذاکره شده و یک بار جمع بندی شده و امضا شده و مهر و موم شده است، هر اقدامی که بخواهد این مهر و موم را باز کند، یعنی پایان برجام ما از همه کشورها انتظار داریم به بدیهیات روابط بین‌الملل و تعهدات حقوقی خود پایبند باشند.

* اگر کسی بخواهد پای خود را از گلیم خود بیرون بگذارد واکنش ما سخت خواهد بود

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با توجه به نشست مجمع عمومی درباره تحولات راجع به برجام نشستی پیش بینی شده است؟ بیان کرد: برنامه‌ای برای این کار نیست. همه دنیا می‌گویند اتفاقی نیفتاده است و فقط در دنیای خیالی پامپئو رخ داده و این اقدامات آمریکا خریداری ندارد.

وی همچنین عنوان کرد: اگر کسی بخواهد پای خود را از گلیم خود بیرون بگذارد واکنش ما سخت خواهد بود.

* به نیات دوستان و شرکای خود شک نداریم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیشنهاد روس‌ها برای انجام میانجیگری و مذاکره با آمریکا عنوان کرد: ما به نیات دوستان و شرکای خود شک نداریم و گفته شده و منتقل شده است. آنچه ما به آن با یقین می‌رسیم اقدامات سرکشانه آمریکا بر ضد ملت و دولت ایران است این تردیدهایی است که به طور جدی به دوستان ما منتقل شده است.

* نه بزرگ به آمریکا

وی درباره نقش سازمان ملل در جلوگیری از اعمال تحریم‌ها علیه ایران بیان کرد: دو موضوع را از هم جدا کنید یکی موضوع برجام و دیگری اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکاست. در موضوع برجام واقعیت این است که تعهدات طرف‌های مقابل به ویژه اروپایی‌ها به خصوص از روزی که ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج شود، به طور فزاینده‌ای انجام نشده است و در این موضوع شفاف و صریح بودیم و چندین بار مکانیسم حل و فصل اختلاف را فعال کردیم و براساس آن اقدامات متناسب خود را در چارچوب بندهای برجام و پنج گام کاهش تعهدات را انجام دادیم، البته طرف‌های اروپایی تلاش‌هایی کردند که ناکام بوده است و آخرین آن اینستکس بود که آن هم نتوانست انجام شود.

خطیب زاده بیان کرد: در موضوع اقدامات یکجانبه آمریکا که برخی برای انتخابات آمریکا و برخی برای فشار روانی به مردم ایران است، تا به حال متحد عمل کرده‌اند هم مکتوب هم شفاهی و هم در سازمان ملل و نمایندگان چین، روسیه، و کشورهای دیگر عضو برجام و حتی اعضای غیردائم شورای امنیت در این زمینه شفاف عمل کردند و یک جا نه بزرگی که در صورت ترامپ و پامپئو بارها گفته شده، گفته شود که آمریکا از رویکرد یکجانبه و عهدشکنانه خودش دست بردارد.

*سخنرانی ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا

وی همچنین گفت که مواضع جمهوری اسلامی و نگاه ایران به تحولات جاری و پاسخ ایران به آنچه در جریان است، جزو محورهای سخنرانی ظریف و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل است. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره سخنرانی ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا بیان کرد: این امر مرسومی بوده که ظریف به نیویورک سفر می‌کرده در این نشست‌ها شرکت و سخنرانی می‌کرده است و ترس تیم فعلی آمریکا این بوده که صدای رسای ایران به گوش بقیه نرسد و تحریم ظریف هم در همین راستا بوده است که اثر عملی نداشته است. این گفت‌وگوها و مراودات با مردم و اندیشکده‌های آمریکا همواره بوده است، معضل و مشکل فعلی ما دولت و رژیم کنونی در کاخ سفید است.

*به دوستان ارمنستانی گفتیم

خطیب‌زاده درباره افتتاح سفارت ارمنستان در سرزمین‌های اشغالی و تاثیر آن بر مناقشه قره باغ بیان کرد: یک رژیم جعلی غاصب در سرزمین‌های فلسطینی‌ بیش از ۷۰ سال است تعدی می‌کند و این رژیم غاصب حتی متعلق به آن سرزمین نیست چه برسد به این منطقه تاریخی باستانی.

وی افزود: در طی چند ماه گذشته به دوستان در ارمنستان گفتیم و به کاردار آنها را  وزارت خارجه خواستیم و اعلام کردیم این رژیم نه در سرزمین اشغالی جایگاهی ندارد نه در اینجا. هیچ مناقشه‌ای در این منطقه نظامی حل نخواهد شد، با دوستان در آذربایجان و ارمنستان در تماس هستیم و نکات خود را گفتیم و همچنان معتقدیم هیچ یک از قدرت‌های فرامنطقه‌ای با حسن نیت حضور ندارند بهترین راه حل، منطقه ای است .

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی عنوان کرد: دولت آمریکا و رژیم فعلی در کاخ سفید هیچ انتخابی ندارد جز اینکه اول از همه به قوانین و نرم‌های بین‌المللی احترام بگذارد ثانیا اقدامات مجرمانه خود را متوقف و بعد خسارت‌ها به مردم ایران را جبران کند در این مسیر قطعا جامعه جهانی باید در مقابل این اقدامات آمریکا بایستد.

*سفر ظریف از آفریقا تا اروپا در حال برنامه‌ریزی است

خطیب‌زاده درباره سفر ظریف به اروپا نیز بیان کرد: سفر ظریف از آفریقا تا اروپا در حال برنامه‌ریزی بوده و مطمنئن نیستیم الان به خاطر کرونا و برخی مسائل لجستیکی به این زودی انجام شود. سفرها و مسائل دیپلماتیک بین کشورها در جریان است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسشی گفت: به چارچوبی که در طرح صلح هرمز بیان کردیم پایبند هستیم.

* ایالات متحده روزهای تلخی را طی می‌کند

خطیب‌زاده در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره اظهارات مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که گفته فشار حداکثری به ایران باعث شده رفتارهای تحریک آمیز دریایی آن در خلیج فارس محدود و تهران از کسب میلیاردها دلار محروم شود، گفت:‌ عاقلان دانند که فشار حداکثری دائمی آمریکا موفق بوده یا مقاومت حداکثری ملت ایران. عاقلان دانند که این آمریکاست که بعد از ۱۷ سال جنگ و خونریزی در افغانستان می‌نشیند مذاکره می‌کند برای فرار آبرومند از افغانستان یا ایران که همواره در این منطقه خواهد بود. عاقلان دانند که این آمریکاست که در عراق برای اخراجش قانون میگذارند و یا سر نخواستن آن دعواست یا جمهوری اسلامی ایران که در این حوزه است. عاقلان دانند که در سوریه یمن، خلیج فارس، قفقاز و آسیای مرکزی چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

وی بیان کرد: ایالات متحده روزهای تلخی را طی می‌کند که نتیجه و ثمره نه تنها سیاست‌های مخرب فعلی رژیم حاضر در کاخ سفید است، بلکه سال‌ها خونریزی، جنگ و کشتار مردم بیگناه این منطقه است. ایالات متحده جز این ادعاهای واهی حرف دیگری نمی‌تواند بزند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود:‌ شاهد بودید بلایی بر سر تک تک افرادی که در فشار حداکثری با ترامپ همراه بودند، آمد از بولتون گرفته تا هوک و شکست فشار حداکثری را گردن آنها انداختند.

خطیب‌زاده ادامه داد: این ضرباتی که ناجوانمردانه به خاطر تحریم‌ها به ملت ایران زده شده، نه فراموش می‌شود و نه فراموش می‌کنیم که خسارت‌ها را بگیریم. روزی که آمریکا عاقل شود و بخواهد برگردد به جامعه جهانی تازه اول ماجراست و باید بتواند همه چیز را جبران کند.

*ما در مورد سنت سنت و ریال ریال حق ملت ایران محکم ایستادیم

وی درباره مذاکرات ایران و کره جنوبی درباره بازگشت بدهی‌های ایران عنوان کرد: ما در مورد سنت سنت و ریال ریال حق ملت ایران محکم ایستادیم، هم با آنهایی که ادعا می‌کنند نمی‌توانند و هم آنهایی که فکر می‌کنند نمی‌خواهند بدهند. باید تفکیک قائل شویم بین آنهایی که قصد دارن، مذاکرات در جریان است و امیدواریم به زودی شاهد این اقدام باشیم.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: به شما قول می‌دهم، تا آن لحظه از تمام توان خود برای حفظ حقوق مردم ایران استفاده می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع: فارس
برچسب ها: خبر، ، نشاط، ، گزارش
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: