کد خبر: ۵۳۳۳۱
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۱
زکات فطره برکات مادی و معنوی فراوانی برای فرد و جامعه مسلمان دارد و از حیث نحوه پرداخت نیز دارای احکام و آداب خاصی است.

در این اینفوگرافی ضمن اشاره به فلسفه و برکات پرداخت زکات فطره، به نظرات مراجع درباره مبلغ زکات فطره رمضان سال ۱۳۹۹ نیز پرداخته می‌شود.

اینفوگرافی | مبلغ زکات فطره سال ۹۹

زکات فطریه

دریافت طرح در اندازه اصلی

 

نظر مراجع تقلید درباره مبلغ فطریه سال ۹۹

مبلغ زکات فطره سال ۱۳۹۹ بر مبنای نظرات مراجع معظم تقلید به این شرح است:

نظر آیت‌الله خامنه‌ای

بر اساس جدیدترین استفتای معظم‌له، مکلف باید براى خودش و کسانى که نان‌خور او هستند، هر نفرى یک صاع (تقریباً سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکى از این‌ها را هم بدهد کافى است. مبلغ زکات فطره برای امسال بر مبنای قیمت گندم، مبلغ ۱۰ هزار تومان است.

نظر آیت‌الله مکارم شیرازی

دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، اعلام کرد: هر فرد مکلف در ایران برای مبلغ زکات فطره در سال ۱۳۹۹ می‌تواند به ازای هر نفر، بدل از سه کیلو گندم معادل ۱۰ هزار تومان یا سه کیلو برنج متوسط معادل ۳۰ هزار تومان پرداخت کند.

نظر آیت‌الله شبیری زنجانی

دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام کرد: میزان زکات فطره به ازای هر نفر بر مبنای گندم ۱۲۰۰۰ تومان و برمبنای برنج، با توجه به یکسان نبودن قیمت آن، به ازای هر فرد، یک کیلو و ۶۰۰ گرم است.

نظر آیت‌الله سیستانی

بنا بر استعلام از دفتر آیت‌الله سیستانی در قم، هر فرد مکلف در ایران برای مبلغ زکات فطره در سال ۱۳۹۹ می‌تواند بدل از سه کیلو آرد،  معادل ده هزار تومان پرداخت کند.

نظر آیت‌الله‌ صافی گلپایگانی

نظر آیت‌الله‌ صافی گلپایگانی، پیرامون میزان زکات فطره‌ و کفاره روزه به شرح ذیل است: مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (۳ کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.

نظر آیت‌الله سبحانی

براساس اعلام دفتر آیت‌الله سبحانی زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ده هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ ۳۰هزار تومان اعلام شده است.

نظر آیت‌الله نوری همدانی

دفتر آیت‌الله نوری همدانی هم اعلام کرد که پرداخت سه کیلوگرم هرکدام از خوراکی‌هایی که در رساله عملیه به عنوان زکات فطره ذکر شده است همانند برنج یا گندم و یا قیمت آن را برای هر فرد کافی است و طبق تحقیقات انجام شده، میانگین قیمت گندم برای هر فرد ۱۰ هزارتومان و قیمت برنج برای هر فرد حدود ۵۰ هزار تومان است.

نظر آیت‌الله وحید خراسانی

میزان زکات فطره برای هر نفر، سه کیلوگرم گندم است که مکلّف می‌تواند پول آن را طبق قیمت گندم محل خودش محاسبه و به فقیر بپردازد. در بعضی شهرها مبلغ هر کیلوگرم گندم ۴۰۰۰ تومان است؛ لذا این دفتر میزان زکات فطره را به احتساب سه کیلوگرم گندم، ۱۲٠۰٠ تومان قبول می‌کند.

انتهای پیام/

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها