کد خبر: ۴۶۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
استاد حوزه و دانشگاه:
حجت الاسلام سرلک گفت: مسوولیت ها و تعهداتی که به سبب ازدواج در زندگی افراد پدید می اید، بهترین زمینه برای رشد ظرفیت های وجودی آنان است.

به گزارش آوای نشاط، به گزارش روابط عمومی ستاد ازدواج دانشجویی، حجت الاسلام علی سرلک، استاد حوزه و دانشگاه شب گذشته در جمع زوج های ششمین کاروان طرح ملی همسفرتابهشت در حرم مطهر رضوی، پذیرش مسوولیتِ انسان بودن را مهمترین فلسفه ازدواج برشمرد و گفت: با مسوولیت پذیری، حقیقت وجودی انسان نمایان شده و در مسیر رشد قرار می گیرد؛ در واقع کسانی که شانه از بار مسوولیت هاخالی می کنند به طرف جمود و زندگی نباتی حرکت کرده و اغلب موجوداتی ضعیف خواهند شد.

وی افزود: اصولا جنس رابطه در ازدواج، ورود به عرصه مسوولیت هایی است که پهنای بیکرانه دنیا و آخرت را در بر می گیرد و از آنجا که این مسوولیت ها چالش هایی را پیش پای همسران می گذارد لازم است مهارت هایی را بیاموزند و در مواجهه با این چالش ها آگاهانه و توانمند عمل کنند.

مهمترین چالش زندگی مشترکاین کارشناس مسائل خانواده، مقایسه کردن را نخستین و مهمترین چالش های زندگی مشترک همسران جوان برشمرد و گفت: پس از اینکه پیمان ازدواج میان زن و مرد شکل گرفت موضوع تعهد و پایبندی آنان به این پیوند مطرح می شود و یکی از موضوعات تهدید کننده این امر، مقایسه کردن است. 

حجت الاسلام سرلک تصریح کرد: ممکن است فرد همسر خود را با افراد پیرامون خود و یا فردی که در گذشته به خواستگاری او رفته و یا خواستگار او بوده و به هر دلیلی به ازدواج منجر نشده مقایسه کند و چنانچه نقاط ضعف و کمبودهایی در او مشاهده کند سریعا به مقایسه پرداخته، قضاوت های ناعادلانه داشته و در نهایت همین امر مانند یک ویروس، سیستم ارتباطی او با همسرش را مختل کند.

وی در خصوص راه حل این چالش خاطرنشان کرد: بهترین راهکار، گفتگو و صحبت کردن افراد با یکدیگر است؛ اینکه یاد بگیرند این گفتگو را در فضایی به دور از عصبانیت، برچسب زدن، توهین و مبتنی بر درک متقابل انجام دهند و البته هنر خوب گوش دادن نیز از دیگر مهارت هایی است که می تواند به همسران کمک کند تابه طرف مقابل اطمینان دهند که صحبت های او برای آن ها مهم و قابل درک است.

لزوم پرهیز از قضاوت های نااگاهانه

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: یکی از اصول مهم در گفتگوکردن پرهیز از بیان احتمالاتی است که اغلب ساخته و پرداخته ذهن افراد بوده و در مورد آن یقین حاصل نشده است، حال آنکه در آموزه های دینی ما تاکید شده برای بررسی به همه احتمالات توجه کنید و برای داوری جز به یقین حکم نکنید.

کتمان اسرار نظامی، قانون است

حجت الاسلام سرلک افزود: در ماجرای سقوط هواپیمای مسافربری که در روزهای اخیر رخ داد، دیدیم که احتمالات متعددی مطرح شد بدون آنکه نسبت به حقیقت ماجرا آگاهی وجود داشته باشد و در این بین کسانی را متهم به دروغگویی و فریب کاری کردند؛ البته اگر منظور از فریبکاری بازگونکردن اسرار نظامی کشور است که باید گفت قانون همین است وچنانچه کسی خلاف آن را انجام دهد خیانتکار است.

وی ادامه داد: در جلسه ای که اخیرا با سردار حاجی زاده داشتیم ایشان توضیحاتی پیرامون فرآیند پیش بینی شده برای حمله احتمالی دشمن ارائه داد که نشان می داد بسیاری از مسائل مربوط به این اتفاق و تمهیدات دفاعی و نظامی مرتبط با آن قابل بازگویی نبوده است، بنابراین تا زمانی که هدف افراد از صحبت یا عملکردشان برای ما شفاف و روشن نیست و نمی توانیم با یقین در مورد آن اظهار نظر کنیم بهتر است که قضاوتی نداشته باشیم.

اهمیت نگاه واقع بینانه در زندگی

این مشاور خانواده همچنین با اشاره به اینکه نگاه واقع بینانه در زندگی مشترک می تواند یکی از عوامل مهم خوشبخت بودن همسران باشد، افزود: واقع بینی سبب می شود بار سخت تعهدات، سبک تر و افراد در قبول این مسوولیت ها توانمندتر باشند؛ چرا که می دانند این مسیر، بخشی از فرایند رشد و بالندگی آن هاست.

حجت الاسلام سرلک، به ثمرات مادی ازدواج و تقویت بنیان های اقتصادی افراد پس از تشکیل زندگی مشترک نیز اشاره کرد و گفت: اکثر کسانی که ازدواج می کنند به رغم بیشتر شدن هزینه هایشان، ثروتشان افزایش می یابد و این به خاطر برکتی است که خداوند در مال آنان قرار می دهد.

وی همچنین با بیان اینکه روح معنوی حاکم بر زندگی مشترک، تقویت کننده تفاهم همسران در این ساختار خواهد بود خطاب به زوجین جوان یاداور شد: خواندن برخی ادعیه همچون دعای « ربنا هب لنا من ازواجنا و زریاتنا قره اعین» و مطالعه کتب خواندنی مانند «یادت باشد» و «نامه های فهیمه» که روایت عاشقانه های شهیدان عزیز ما با همسرانشان است، را در برنامه زندگی مشترک خود فراموش نکنید.

گفتنی است بیست و سومین دوره مراسم ازدواج دانشجویی(طرح ملی همسفر تابهشت) از دی تا اسفندماه سال جاری در مشهد مقدس برگزار می شود. علاقمندان می توانند تا پایان آذرماه از طریق سایت اینترنتی ezdevaj.nahad.ir یا مراجعه حضوری به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها یا امور فرهنگی برای شرکت در این مراسم ثبت نام کنند.

انتهای پیام/

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: