کد خبر: ۴۶۱۳۹
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
وزیر دفاع ژاپن با همتای آمریکایی خود درباره اتفاقات اخیر درباره ایران و چگونگی فعالیت پنتاگون در منطقه خاورمیانه تبادل نظر کرد.

به گزارش آوای نشاط، تارو کونو عصر سه شنبه با حضور در پنتاگون با مارک اسپر دیدار و درباره روابط دفاعی دوجانبه گفت‌وگو کرد.

بر اساس اعلام پنتاگون، این دیدار به مناسبت شصتمین سالگرد توافق همکاری‌های فی مابین و امنیتی آمریکا و ژاپن انجام شده که به گفته اسپر تاکیدی بر نگرانی‌های امنیتی مشترک مبتنی بر آزادی و دموکراسی است.

وزیر دفاع آمریکا افزود: پس از این ما برای ارتقای آزادی و بازبودن منطقه هند-اقیانوسیه و برای حمایت از نظم بین المللی مبتنی بر قانون، متحد هستیم.

اسپر از ژاپن برای اعزام نیرو به خلیج عدن، خلیج عمان و دریای عرب قدردانی کرد و ادامه داد: ما در پیشبرد اهداف امنیت دریایی خود، همچنان که در راستای ارتقای آزادی ناوبری و آزادی تجارت تلاش می کنیم، اطلاعات و همکاری در مورد عملیات در خاورمیانه را به اشتراک خواهیم گذاشت.

وزیر دفاع آمریکا اولویت دیگر این کشور را خلع سلاح اتمی کامل کره شمالی برشمرد و تصریح کرد: روابط بین ایالات متحده، ژاپن و جمهوری کره برای رفع این چالش بسیار مهم است و ما رزمایش دفاعی سه جانبه و به اشتراک گذاری اطلاعات برای تقویت امنیت منطقه‌ای و دستیابی به این هدف را ادامه خواهیم داد.

اسپر همچنین به اهمیت روابط با چین اشاره کرد و گفت: ایالات متحده همچنین می خواهد تعامل سازنده‌ متعادلی را با چین داشته باشد تا از منافع ایالات متحده محافظت کند.

وی افزود: ما همچنان با رفتار بی ثبات کننده چین در منطقه ، به ویژه در دریای جنوبی و شرقی چین مقابله می کنیم و مخالف تلاش های یک جانبه پکن برای تضعیف دولت ژاپن بر جزایر سنکاکو هستیم.

رئیس پنتاگون اظهار کرد همچنین درباره تداوم حضور نیروهای آمریکایی در ژاپن گفت‌وگو کرده‌اند.

اسپر افزود: ما از ژاپن بخاطر اطمینان از دسترسی ما به محدوده‌های آموزشی و فضاهای هوایی تشکر می کنیم که کمک می کند تا آمادگی خود را حفظ کنیم و امنیت و ثبات منطقه ای را برای ارسال یک پیام بازدارنده قوی به چین و کره شمالی تقویت کنیم.

وزیر دفاع آمریکا همچنین از ژاپن به خاطر رهبری آن در پیشبرد اطلاعات امنیتی تشکر کرد و افزود: ما باید تفاهمنامه ۲+۲ سال گذشته که آسیب پذیری‌های احتمالی را برطرف می کند و همکاری های ما را در حوزه‌هایی همچون فضا و سایبر توسعه می دهد، حفظ کنیم.

ایران اولویت نخست این دیدار

تارا کونو وزیر دفاع ژاپن هم در این نشست خبری اظهار کرد مساله خاورمیانه شامل آنچه که اخیرا در ارتباط با ایران رخ داد، اولویت نخست این دیدار بوده است.

وی افزود اسپر چگونگی عملیات نیروهای خود را در منطقه تشریح کرد و من پاسخ دادم که ما به طور مداوم تلاش‌های خود را برای کاهش تنش و ثبات منطقه‌ای به کار خواهیم گرفت.

وزیر دفاع ژاپن ادامه داد: مساله دوم شلیک موشک‌های بالستیک کره شمالی بود که تهدید جدی برای امنیت منطقه‎‌ای است و توافق کردیم که قطعنامه انهدام کامل، تایید شدنی و برگشت ناپذیر موشک‌های بالستیک به طور کامل اجرایی شود.

کونو اضافه کرد دو طرف همچنین متعهد شده اند تا همکاری نزدیکی برای مقابله با نقل و انتقالات کشتی‌های کره شمالی داشته باشند.

وی یادآور شد: اتحاد ژاپن-آمریکا حتی قوی‌تر شده است و ما تایید می کنیم که برای تقویت بازدارندگی و توانایی پاسخ دادن برای عملیاتی کردن اتحاد استراتژیکمان، همکاری نزدیک خود را ادامه می دهیم.

انتهای پیام/

 

منبع: ایرنا
برچسب ها: آوای نشاط ، ژاپن ، آمریکا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: