کد خبر: ۴۱۴۵۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
وزیر خارجه فرانسه با تاکید بر اینکه طرح رئیس جمهور این کشور در خصوص برجام همچنان کارایی دارد خواستار استفاده ایران و آمریکا از فرصت موجود برای حل تنش ها شد.

به گزارش آوای نشاط، «ژان ایو لودریان» در گفتگو با فیگارو با بیان این مطلب در پاسخ به پرسشی در این رابطه که «آیا طرح (ابتکار) امانوئل ماکرون درباره ایران مرده است؟» گفت: رئیس جمهوری فرانسه در بیاریتز، سپس در نیویورک، ابتکار عمل هایی را برای جلوگیری از تشدید تنش ها و تعیین چارچوب هایی برای دستیابی به یک توافق میان «دونالد ترامپ» و «حسن روحانی» انجام داد.  

وی افزود: این ابتکار در مورد ترغیب ایران برای پایبندی مجدد به تعهداتش در توافق هسته ای وین(برجام)، مذاکرات باز برای بحث در مورد بحران های منطقه ای و در مورد آینده توافق هسته ای پس از سال ۲۰۲۵ میلادی است. به موجب این طرح به طور همزمان، تحریم های آمریکا به تدریج برداشته می شد و ایران می توانست منافعی از فروش نفت خود را داشته باشد.

وزیر خارجه فرانسه گفت: این چارچوب ها حتی با وجود این که فضای سیاسی به دلیل تهدید ایران برای کاستن از دیگر تعهدات برجامی اش از ابتدای ماه نوامبر، در حال محدود و تنگ تر شدن است، همچنان وجود دارد. امروز مهم است که دو طرف بتوانند از این فرصت برای مذاکره استفاده کنند.

لودریان تاکید کرد: در غیر این صورت، فشارها با گذر زمان روند صعودی یافته و خطر تنش های کنترل نشده افزایش خواهد یافت، در زمانی که هیچ یک از بازیگران این بحران به ویژه ایران و آمریکا خواهان آن نیستند.

انتهای پیام/

 

منبع: مهر
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها