کد خبر: ۴۱۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
آیت الله اراکی:
آیت‌الله اراکی‌ با تاکید بر اینکه ما چهل سال است در جنگ مداوم از سوی دشمن به سر می‌بریم، یادآور شد: جنگ فرهنگی و جنگ اقتصادی به روی ما باز شده اما همواره سربلند بوده‌ایم.

به گزارش خبرنگار آوای نشاط،، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در نشست خبری که صبح امروز در موزه شهدا به مناسبت بیست و نهمین سالگرد تاسیس مجمع جهانی تقریب برگزار شد، حضور یافت.به گزارش خبرنگار آوای نشاط، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در نشست خبری که صبح امروز در موزه شهدا به مناسبت بیست و نهمین سالگرد تاسیس مجمع جهانی تقریب برگزار شد، حضور یافت.

آیت‌الله اراکی در این نشست ضمن بزرگداشت یاد و خاطره رزمندگان دفاع مقدس و تجلیل از شهدای انقلاب و مدافع حرم اظهار داشت: هر کجا پرچم مقاومت برافراشته است ما در مقابل آنها تعظیم می‌کنیم و از خداوند پیروزی جبهه مقاومت را مسالت داریم.

آیت‌الله اراکی ضمن تشکر و قدردانی از پرچمدار جبهه مقاومت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیروزی ‌های این جبهه را مرهون رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: مدیریت ایشان باعث شگفتی همگان در عرصه سیاسی و اجتماعی شده است چراکه معظم‌له مسیر وحدت را هموار کرده‌اند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همچنین با اشاره به چشم‌انداز حضرت امام درباره اصول وحدت و پیمودن مسیر عزت برای همه مسلمین، تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی در جهان پرچم عزت را برافراشته و دست مستکبران را در منطقه بریده است.

وی با بیان اینکه امروز تمدن خونخوار غربی بر روی اسکلت میلیون‌ها انسان برپا شده و در مقابل جنایات یمن و فلسطین نه تنها چشم‌پوشی بلکه از جنایتکاران پشتیبانی می‌کنند، خاطر نشان کرد: آنها سعی دارند ملت‌ها را دچار مرگ تدریجی کنند اما ملت ایران به برکت  انقلاب اسلامی ملتی مقاوم و سربلند در برابر این جبهه باطل است.

آیت‌الله اراکی‌ با تاکید بر اینکه ما چهل سال است در جنگ مداوم از سوی دشمن به سر می‌بریم، یادآور شد: جنگ فرهنگی و جنگ اقتصادی به روی ما باز شده اما همواره سربلند بوده‌ایم؛ رئیس‌جمهور گفت دوره سخت تحریم را پشت سر گذاشته‌ایم که از این رو باید به دولت نیز تبریک گفت.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن تشکر از مسوولان و نهادهایی همچون رسانه ملی، دولت و نهادهای نظامی که مسیر تقریب را هموار کردند، اظهار داشت: تقریب مذاهب اسلامی هم اکنون جایگاه خوبی دارد در حالی که پیش از این موج تکفیر سراسر اسلام را فرا گرفته بود ولی مقاومت توانست دست تکفیر را کوتاه کند.دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن تشکر از مسوولان و نهادهایی همچون رسانه ملی، دولت و نهادهای نظامی که مسیر تقریب را هموار کردند، اظهار داشت: تقریب مذاهب اسلامی هم اکنون جایگاه خوبی دارد در حالی که پیش از این موج تکفیر سراسر اسلام را فرا گرفته بود ولی مقاومت توانست دست تکفیر را کوتاه کند.

وی با اشاره به تلاش جبهه عبری، عربی و غربی برای گسترش تکفیر و کینه در جامعه اسلامی با استفاده از همه ابزارهای موجود یادآور شد: ایجاد عداوت بین مذاهب اسلامی از برنامه‌های این جبهه بوده است اما امروز جریان تفرقه‌ در جهان اسلام منزوی و در حاشیه است اما ادعا نداریم که نابود شده است با این حال گفتمان وحدت در کشوهای آفریقایی، آسیایی و کشورهای عربی غالب است.

آیت‌الله اراکی ضمن تشریح فعالیت‌های خود در دوره اخیر با اشاره به تشکیل ۱۶ اتحادیه در مجمع تقریب در زمان مدیریت خود، ادامه داد: در این دوره دانشگاه مذاهب اسلامی فعال شد و قرار است در استان‌ها فعال‌تر شود لذا کادر سازی تقریب گسترش یافته است.آیت‌الله اراکی ضمن تشریح فعالیت‌های خود در دوره اخیر با اشاره به تشکیل ۱۶ اتحادیه در مجمع تقریب در زمان مدیریت خود، ادامه داد: در این دوره دانشگاه مذاهب اسلامی فعال شد و قرار است در استان‌ها فعال‌تر شود لذا کادر سازی تقریب گسترش یافته است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن تشکر از مسوولان سابق تقریبی از جمله مرحوم واعظ‌زاده و آیت‌الله تسخیری اظهار داشت: فعالیت‌های مشترک‌بسیاری را در کشورهای اسلامی از اندونزی تا عراق بین شیعه و سنی ایجاد و آن را از حالت گفتمانی به وحدت عملی تبدیل کردیم.

به گفته وی به درخواست اهل سنت کشور قرار شد آنها در راهپیمایی اربعین حضور یافته و عشق خود به سیدالشهدا را اعلام کنند لذا ما شاهد کاروان‌های اهل سنت بسیاری از ایران و سایر کشورها در این راهپیمایی جهانی که تجدید بیعت با رسول الله است، هستیم.

آیت‌الله اراکی در بخش پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره سوالی مبنی بر اینکه مجمع تقریب برای کشمیر چه اقدامی انجام داده است، گفت: ما چهار ماه قبل هیاتی متشکل از آقایان مختاری، زرهانی و برخی دیگر را به منظور بررسی مسائل کشمیر بهداشت کشور فرستاده و برنامه‌ای برای آن منطقه داریم هرچند مساله کشمیر پیچیده است و حقوق مردم کشمیر باید در نظر گرفته شود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره برنامه تقریب برای مقابله گفتمانی با اندیشه داعش به برگزاری نشست‌های متعدد در این باره در کشورهای تونس و لبنان و ترکیه و عراق و پاکستان و ... با پشتیبانی علمای این کشورها گفت: تاسیس نهادهای تقریبی در کشورهای گوناگون از جمله برنامه های تقریب بوده است.
به گفته وی اخیرا چندین کنفرانس در مناطق نفوذ داعش از جمله کرکوک و موصل با همکاری دانشگاه این مناطق و همچنین بغداد برگزار شد که بسیار اثرگذار بود.

آیت‌الله اراکی از برگزاری کنفرانس علمای مقاومت در لبنان با حضور ۷۰۰ نفر از علما و شخصیت‌های برجسته تا سه هفته آینده خبر داد و گفت: این نشست اول ربیع الاول در بیروت برگزار خواهد شد.آیت‌الله اراکی از برگزاری کنفرانس علمای مقاومت در لبنان با حضور ۷۰۰ نفر از علما و شخصیت‌های برجسته تا سه هفته آینده خبر داد و گفت: این نشست اول ربیع الاول در بیروت برگزار خواهد شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، درباره استعفای خود اظهار داشت: ما در گام دوم انقلاب باید بتوانیم فقه مناسب با دوره کنونی از جمله فقه فرهنگی، فقه محیط زیست و فقه اقتصادی و امثالهم را پایه‌ریزی کنیم چراکه جای آن را خالی می‌دانیم و برای آن کار نیز‌ کرده‌ایم؛ لذا احساس تکلیف کردم که به این کار علمی و حوزوی و تدوین فقه کلام بپردازم و حوزه تقریب را به جوانان واگذار کنیم.

وی با اشاره به درخواست خود از رهبر انقلاب و موافقت معظم‌له با این اقدام گفت: منتظر هستیم که بعد از کنفرانس وحدت این مسوولیت را واگذار کنیم.

آیت‌الله اراکی درباره ناآرامی‌های عراق اظهار داشت: عراق یک کشور بسیار قدرتمند است و آمریکا برای این کشور بسیار  سرمایه‌گذاری کرده بود اما سیاست‌های آن را برخلاف منافع خود می‌بیند و سیل اربعین برخلاف خواست آنهاست.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حضور در اربعین را اعلام حضور جبهه مقاومت دانست و گفت: نخست وزیر عراق اعلام کرد حمله به حشدالشبی کار اسرائیل بوده و ما آن را بی پاسخ نمی‌گذاریم و خیلی از تحلیلگران این موضع را در ایجاد ناآرامی موثر می‌دانستند.

به گفته وی هدف این ناآرامی‌ها ضربه به مرجعیت شیعه و تحت شعاع قرار دادن اربعین بوده است که الحمدالله این وضعیت آرام شد.

انتهای پیام/

 

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها