کد خبر: ۳۳۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۱
وزیر امور خارجه با بیان اینکه صرفا نباید مانع و مزاحم روابط ایران با سایر دنیا شود، گفت: جنگ اقتصادی ترامپ از نظر ما تروریسم اقتصادی است که باید متوقف شود.

به گزارش آوای نشاط، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به جلسه‌ امروز خودش با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: در حضور نمایندگان کمیسیون امنیت ملی درباره آخرین تحولات کشور، فشارهای آمریکا، سفرهای اخیر بنده، سفر پیش روی وزیر خارجه آلمان و نخست‌وزیر ژاپن به ایران و سفر رئیس‌جمهور به منطقه برای حضور در دو اجلاس بین‌المللی را بررسی کردیم.

وی تصریح کرد: در جلسه کمیسیون درباره پروژه معامله قرن نیز گفت‌وگو کردیم، این پروژه برگرفته از سیاست شکست خورده آمریکا است، سیاست آمریکا کماکان سیاست فشار حداکثری است و ظاهرسازی‌های دولت آمریکا هم مبنی بر اعلام آمادگی برای مذاکره است که در جهت اعلام به افکار عمومی است.

 

وزیر امور خارجه افزود: آمریکا نیازی نیست کاری را انجام دهد، بلکه صرفا نباید مانع و مزاحم روابط ایران با سایر دنیا شود، ما نه تنها به آمریکا نیازی نداریم، بلکه به دنبال ارتباط با آنها هم نیستیم، جنگ اقتصادی هم که آقای ترامپ به آن اشاره کرده از نظر ما تروریسم اقتصادی است، لذا باید متوقف شود و برای روابط ما مزاحمت ایجاد نکنند.

ظریف یادآور شد: مردم و افکار عمومی در سطح بین‌الملل تبلیغات آمریکا را براساس اقدامات آنها می‌سنجند، با توجه به این مسائل، ما در کمیسیون امنیت ملی مجلس با نمایندگان به تبادل نظر پرداختیم، همچنین نمایندگان درباره همسایگان نکات قابل توجهی را مطرح کردند.

وزیر امور خارجه که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده است، اظهار داشت: تمرکز جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی بر روی همسایگان است و این سفرهای اخیر و دو سفر پیش روی رئیس‌جمهور هم بر همین اساس برنامه‌ریزی شده است.

ظریف در توضیح هدف سفر وزیر خارجه آلمان به ایران، گفت: آلمان به دنبال ادامه حیات برجام است، البته جمهوری اسلامی تاکنون براساس برجام عمل کرده و اقدامات اخیر جمهوری اسلامی هم براساس برجام است، در واقع همانطور که برجام از کشورهای غربی خواسته، ما آثار عادی‌سازی روابط را باید ببینیم، نه آنکه صرفا شاهد صحبت از عادی‌سازی باشیم.

وزیر امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: به نظر نمی‌رسد که وزیر خارجه آلمان برای انتقال پیام خاص به تهران سفر کند، آلمان پیگیر نقش سه کشور اروپایی است، لذا ما هم در همین حوزه با وی گفت‌وگو خواهیم کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها