کد خبر: ۳۲۶۸۶
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
گاردین:
یک روزنامه انگلیسی با انتقاد از مواضع وزیر خارجه آمریکا و مشاور امنیت ملی کاخ سفید، آنها را «قلدرهایی» خواند که هنوز با تفکرات جنگ سردی فکر می‌کنند، آمریکا «هژمون جهانی است».

به گزارش آوای نشاط، روزنامه «گاردین» در یادداشتی «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید را «قلدر» خوانده و سیاست خارجی دولت کنونی این کشور در قبال ونزوئلا و ایران را به باد انتقاد گرفته است.

در این یاداشت آمده است: «وزرای خارجه آمریکا می‌توانند مثل "جان کری" کسل‌کننده باشند یا مثل "جورج مارشال" یک فرد واقعا زیرک باشند یا اینکه مثل "هیلاری کلینتون" به شدت سیاسی باشند، اما مایک پامپئو وزیر خارجه کنونی که بی‌پرده صحبت می‌کند، مشکل‌ساز است».

گاردین در انتقاد از مواضع پامپئو به مواردی از قبیل حمایت او از دیپلماسی مبتنی بر زور در ونزوئلا، اظهاراتش درباره «تغییر رژیم در ایران» و تأکیدش بر اینکه «شاید خداوند دونالد ترامپ را برای نجات اسرائیل فرستاده باشد»، اشاره می‌کند.

این روزنامه ادامه داد: «پامپئو طی سخنرانی در سفر ماه ژانویه خود به قاهره بر حمایت آمریکا از دیکتاتورهایی چون "عبدالفتاح السیسی" در مصر و جنگ سعودی‌ها در یمن تاکید کرد. او ماه آینده به رونمایی از طرحی صلحی که احتمالا امیدهای درازمدت فلسطین برای داشتن یک کشور مستقل را از بین می‌برد، کمک خواهد کرد، اما او اعلام کرده که "من بی پرده صحبت می‌کنم که آمریکا یک نیروی خیر برای خاورمیانه است"».

به اعتقاد گاردین اینگونه مواضع تند وزیر خارجه آمریکا برای «ترزا می» نخست‌وزیر و «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس دردسرساز است چرا که با اصول و سیاست‌های طولانی مدت مغایر دارد.

از وقتی که پامپئو وزیر خارجه شده، آمریکا از برجام، «پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای» (INF) و «معاهده تجارت تسلیحات» خارج شده است، توافق‌هایی که انگلیس از آنها حمایت کرده و می‌کند.

گاردین می‌نویسد: «میزان جهل پامپئو درباره اروپا، وحشت‌آور است. او سال گذشته در بروکسل سخنرانی کرد تا یک بیانیه مهم درباره سیاست خارجی را اعلام کند اما در این سخنرانی اغلب تعصبات مورد علاقه دست راستی‌ها و اروپاگریزها را بیان کرد و با گستاخی یک "نظم بین‌المللی لیبرال" به رهبری ترامپ را اعلام کرد و سپس اتحادیه اروپا، سازمان ملل و به طور کلی همکاری چندجانبه را دور انداخت».

پامپئو در این سخنرانی، برگزیت و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را «زنگ هشدار» برای خواند و گفت: «آیا اتحادیه اروپا از این موضوع اطمینان حاصل می‌کند که منافع کشورها و شهروندانش قربانی بوروکرات‌ها در بروکسل نشود؟»

گاردین می‌نویسد: «علیرغم شواهد رو به افزایش درباره ضعف نسبی قدرت آمریکا، پامپئو به نسل جنگ سرد متعلق است که همچنان به افسانه استثنایی و هژمون بودن آمریکا چسبیده‌اند».

در ادامه این گزارش به مواضع وزیر خارجه آمریکا درباره ونزوئلا و هم نظر بودن او با مواضع جنگ‌طلبانه «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید اشاره شده است.

از نظر گاردین، «اکنون این پامپئو و بولتون هستند که سیاست خارجی آمریکا را اداره می‌کنند و "افراد بالغ" از قبیل "جیمز متیس" وزیر دفاع سابق یا استعفا داده‌اند یا اخراج شده‌اند. دامنه توجه ترامپ کوتاه است و او همین حالا درگیر انتخابات ۲۰۲۰، موضوع روسیه و گزارش "رابرت مولر" است، در نتیجه اکنون از منظر خط مشی و رهبری خلل وجود دارد و پامپئو و بولتون دارند این خلا را پر می‌کنند».

این روزنامه غربی می‌نویسد: «سخت است که یک وزیر خارجه خطرناک‌تر از پامپئو را نام برد.»

گاردین در پایان این یادداشت، به سفر وزیر خارجه آمریکا به لندن و دیدارش با نخست‌وزیر انگلیس اشاره می‌کند و پامپئو و بولتون را افراد قلدر و زورگوهایی می‌خواند که «فکر می‌کنند جهان را آنها اداره می‌کنند».

مایک پامپئو برای رایزنی در زمینه‌های مختلف و بویژه هموار کردن برنامه سفر رسمی ماه‌ آینده ترامپ به انگلیس سفر می‌کند.  

انتهای پیام/

 

منبع: فارس
برچسب ها: آوای نشاط ، پمپئو ، بولتون
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار