avayneshat.ir آوای‌ نشاط

امام جواد (ع) چگونه در کودکی به امامت رسید؟/ پاسخ حجت‌الاسلام قرائتی
امام جواد (ع) تنها ۷ سال داشت که پس از شهادت امام رضا (ع) امام شیعیان شد، از نکاتی که در این زمینه همواره مورد سؤال است سن کم امام جواد برای امامت است که در این راستا حجت‌الاسلام محسن قرائتی پاسخ جالبی می‌دهد.
ماه ذیحجّه دهه ی اوّل ایّامش در نهایت فضیلت و برکت است
فردا اول مرداد مصادف با نخستین روز از ماه ذیحجه است، ماهی که رسول خدا (ص) در وصف ۱۰ روز اول آن فرمودند عبادت و کار نیک در هیچ ایامی به اندازه این ایام فضیلت ندارد.
رابطه پسر و پدر با الگوگیری از امام جواد علیه السلام
نسخه درمان بداخلاقی پدر، مدارا و صبر است. امام جواد علیه السلام ضمن تجویز این راهکار، خود، الگوی مجسم اطاعت و نیکی نسبت به پدر در زمان حیات و نیز پس از شهادت امام رضا علیه السلام بودند.
باکتری های روده می توانند به تشخیص دیابت کمک کنند
مطالعه جدید نشان می دهد بین دیابت و باکتری های روده ارتباط وجود دارد.
افزایش طول عمر باتری با جایگزینی عنصر مندلیف
محققان دانشگاه تگزاس واقع در آمریکا نوع جدیدی از باتری‌های یون لیتیوم را طراحی کردند که در آن به جای عنصر نسبتا کمیاب و گران قیمت کبالت از نیکل استفاده می شود. استفاده از نیکل امکان ذخیره انرژی بیشتر در باتری را فراهم می‌کند، قیمت تولید را کاهش و عمر آن را افزایش می‌دهد.
واجب‌تر از نان شب/ نقش سواد رسانه‌ای در پیشگیری از شایعات در جامعه
امروزه باوجود تعدد شبکه‌های اجتماعی و نبود نظارت بر آن‌ها بازار شایعات از طریق این رسانه‌ها داغ است. به همین دلیل امروزه سواد رسانه‌ای از نان شب واجب‌تر بوده و باید مردم برای به دست آوردن آن تلاش کنند.
شهادت حضرت محمد بن علی، امام جواد علیه السلام
شهادت حضرت محمد بن علی، امام جواد علیه السلام: امام محمد بن علی ، جواد الائمه علیه السلام در ماه رجب سال صد و نود وپنج پای به عرصه جهان گذاشتند و در آخرین روز از ماه ذی القعده سال ۲۲۰ به شهادت رسیدند .
ساخت نسل بعدی سیستم‌های هشدار موشکی
ارتش آمریکا به شرکت صنایع دفاعی "بی‌ای‌ئی سیستمز" (BAE Systems) ۱۷۹ میلیون دلار بودجه اعطا کرد تا این شرکت نسل بعدی "سیستم اخطار موشکی" (MWS) را تولید کند.
نانوذرات ورم مفاصل روماتیسم را کم می‌کند
نانوذرات کیتوزان حاوی گلوکونات روی (zinc gluconate) اثر مثبتی در کاهش تورم مفاصل موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به روماتیسم مفصلی داشته است.
پژوهش مشترک رویان و محققان ۳ کشور نتیجه داد/ درمان کشنده‌ترین سرطان‌ها با سلول‌های کشنده طبیعی
تومور سلول های مغزی یکی از کشنده ترین سرطان ها است؛ زیرا وقتی پزشک تومور را برمی‌دارد باوجود شیمی درمانی و رادیوتراپی باز تومور برمی گردد؛ اما اکنون نتایج یک پژوهش نه تنها پاسخ مثبت به حذف تومور داده، بلکه به کارگیری این روش در سایر سرطان‌ها را هم امیدبخش کرده است.
رتبه برتر ایران در میان ۱۵ کشور تولید هوش مصنوعی/توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک از اولویت‌های دولت است، گفت: ایران از نظر تولید علم هوش مصنوعی در میان ۱۵ کشور برتردنیا قرار دارد.
قانون دورکاری شرکت مخابرات ایران تا پایان مردادماه تمدیدشد
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران گفت: قانون دورکاری در شرکت مخابرات ایران با ملزم بودن ۳۰ درصد کارکنان به صورت دورکار، تا ۳۱ مردادماه سال ۱۳۹۹ تمدید و ساعت کاری از ۸ الی ۱۵ است.
ضرورت آموزش مردم برای ورود به بازار سرمایه​
قرارداد همکاری واحد الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت دانش‌بنیان پارت با محوریت برگزاری دوره‌های غیرحضوری مالی، سرمایه‌گذاری و سوادمالی به امضا رسید.
هنر ایرانیان به حرم امامین جوادین (ع) رسید +عکس
چهار در مطلا که توسط هنرمندان ایرانی برای حرم امامین جوادین (ع) ساخته شده است، به زودی پشت ضریح و در ورودی مسجد صفوی نصب می‌شود.
تولید محلول‌های رسوب‌زدای دوستدار محیط زیست در کشور
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری فارس طی ۱۰ سال موفق به تولید ۸۰ نوع محلول رسوب‌زدای دوستدار محیط زیست شدند.