کد خبر: ۶۰۹۶۴
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴
رصد و پایش آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان در ۶۰۰۰ مدرسه
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از اجرای طرح نماد (رصد و پایش آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان) در ۶ هزار مدرسه خبر داد.

آوای نشاط: اصغر باقرزاده در نشست نوجوانی در زیست بوم جدید که در اصفهان برگزار شد، بیان کرد: رصد و پایش آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان را در قالب طرحی به نام نماد انجام می‌شود. ۱۴ نهاد دولتی هماهنگ با هم به صورت مشترک در این طرح همکاری می‌کنند که پایه و اساس آن‌ها آموزش و پرورش است. در این برنامه مدیر مدرسه، خانواده، دانش آموزان و معلمان باید دانش آموزان را از نظر قرارگیری در معرض آسیب‌های اجتماعی غربالگری کنند. از سال گذشته تا الان در ۶ هزار مدرسه که ۱میلیون دانش آموز در آن تحصیل می کنند، غربالگری آسیب‌های اجتماعی انجام شده است و هم‌اکنون می‌دانیم از این تعداد چند درصد دانش آموزان در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند و چه آسیب‌هایی دارند.

باقرزاده تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان را احاطه کرده که ترک تحصیل معمولی‌ترین آنهاست، خشونت، اعتیاد، کودک کار، فرار از خانه، بزهکاری، کودک آزاری و ... آسیب‌های پرخطری هستند که دانش آموزان بسیاری را احاطه کرده است و وزارت کشور و آموزش و پرورش که متولیان اصلی مبارزه با آسیب‌های اجتماعی هستند، باید دانش آموزان را از لحاظ آسیب‌های اجتماعی که در معرض آن قرار دارند بسنجند که برای یک میلیون دانش آموز این رصد انجام شده است.

وی ادامه داد: بعد از مرحله رصد و پایش باید تشخیص دهیم که چه راهکاری برای هر سطح از آسیب‌ها بیندیشیم و چگونه به دانش آموزان آسیب دیده کمک کنیم و چگونه دانش آموزانی که از آسیب‌ها دورند را توانمند کنیم.

باقرزاده تاکید کرد: در این راستا به همه معلمان پیشنهاد می‌کنم، کمک‌های اولیه آسیب‌های اجتماعی را مطالعه کنند تا بتوانند در مواجهه با آسیب‌ها و خطرات احتمالی به دانش آموزان خود یاری رسانند.

وی تأکید کرد: در این طرح بعد از پایش آمار برای موارد در معرض خطر آسیب‌ها، کلاس‌هایی برگزار می‌شود یا به خانواده هایشان اطلاع داده می‌شود تا به فرد آسیب‌دیده کمک شود نجات پیدا کند و در نتیجه آن‌ شاهد اتفاقات ناخوشایندی نباشیم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اذعان کرد: برنامه وزارت آموزش و پرورش برای اجرای این طرح برای حدود ۲۰ هزار مدرسه و۶ میلیون دانش آموز است تا به خودشان و خانواده‌هایشان کمک کنیم.

وی افزود: معلمان در برابر دانش آموزانی که دچار آسیب شدند یا در معرض خطر هستند، اگر توانایی حل آن را نداشتند یا کمک‌های اولیه آسیب‌های اجتماعی را هم بلد نبودند، دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها را به خطوط مشاوره ۱۵۷۰ ارجاع دهند تا با فرد متخصصی صحبت کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار