کد خبر: ۴۱۳۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
اقتصاد ایران بانک محور است ، این نکته بارها و بارها از زبان عالی ترین مسئولن اقتصادی ایران شنیده شده است اما بانک محور بودن اقتصاد به چه معناست .

به گزارش آوای نشاط، بررسی ها نشان می دهد بخش عمده تامین مالی در اقتصاد ایران از طریق بانک ها انجام می شود از این رو اهمیت بانک ها در اقتصاد ایران اهمیتی بسیار بالاست .
در این راستا جهت گیری بانک ها می تواند زمینه را برای جهت گیری اقتصاد ایران در کلان روشن کند.
بر این اساس در سال حمایت از تولید ملی ، حمایت بانک ها از بخش مولد اقتصاد، در حقیقت به معنای تحقق این شعار خواهد بود . حمایت از تولید در شرایط کنونی ، خصوصا در وضعیت تحریمی ایران فشارهای خارجی ، در حقیقت به معنای خنثی سازی برنامه های غربی ها علیه ایران خواهد بود .
در این راستا بانک ملت تدابیر ویژه ای را برای حمایت از تولید داخلی اندیشیده است .
این بانک که پیشگام ورود به حوزه نفت، گاز و پتروشیمی است و اتفاقا توانسته است کارنامه مناسبی در این حوزه از خود ارائه دهد، حالا به سایر بخش های اقتصادی و صنعتی نیز ورود کرده است . بخش هایی که به صورت مستقیم اشتغال ، تولید و البته زیرساخت های اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار می دهد . این گزارش نگاهی دارد به حوزه های موفقی که بانک ملت بدان ورود کرده و این شیوه می تواند الگویی برای سایر بانک ها در ایران باشد، بانک هایی که مسئولیتی فراتر از " بانک " را در ادبیات اقتصادی ، در ایران نسبت به استانداردهای جهان دارا هستند.
ستاره ای در خلیج فارس
بنزین ، این نقطه آسیب پذیر اقتصاد ایران ، حالا در وضعیتی پایدار قرار دارد . از پس یک بار تحریم بنزینی ایران بود که اهمیت خودکفایی در این حوزه آشکار گردید و حالا ثمرات برنامه ریزی برای اقتصاد مشخص شده است . ستاره خلیج فارس که رویای خودکفایی بنزین در ایران را محقق کرد از جمله پروژه هایی بود که از سوی بانک ملت تامین مالی شد.
این اما تنها پروژه نفتی در این مسان نیست . مهمترين اقدامات بانك ملت در حوزه نفت و گاز كشور، شامل تامين مالي پروژه هاي پالايش نفت در پالايشگاه هاي ستاره خليج فارس، شازند، بندرعباس، آبادان، تبريز، اصفهان، لاوان، پترو پالايش كنگان، و همكاري هاي مختلف با شركت ملي پالايش و پخش فراورده هاي نفتي ايران بوده است.
بانک ملت تامین مالی پالايش گاز بيد بلند خليج فارس، نفت وگاز پارس، و ميدان گازي پارس جنوبي را نیز عهده دار بوده است.
حمایت از صنعت نساجی
در حالی که وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه خودکفایی در تولید چادر مشکی در ایران را کلید زده است، بررسی ها نشان می دهد بانک ملت با حمایت از یکی از مهمترین تولید کنندگان این کالای مصرفی، گام بلندی در تحقق این هدف برداشته است.
این اقدام از طریق از طریق شرکت بهساز مشارکت‌های ملت صورت گرفته است و گذشته از تاثیر قابل توجه بر اشتغالزایی در ممانعت از خروج ارز از کشور نیز تاثیر به سزایی دارد.
به عبارت دیگر در شرایطی که به دلیل مشکلات و وضعیت حاکم بر صنعت نساجی در کشور از جمله فرسودگی ماشین‌آلات، بالا بودن قیمت تمام شده، ‌به روز نبودن ماشین‌‌آلات تولیدی، ورود بی‌رویه پارچه قاچاق و کاهش سهم بازار که رقابت با محصولات مشابه وارداتی را غیرممکن کرده بود،هلدینگ بهساز مشارکت‌های ملت با تامین وجه بابت خرید قطعات، تجهیز دستگاه‌ها و مواد اولیه، پرداخت حقوق و دستمزد و مالیات ارزش افزوده از این واحد تولیدی حمایت کرد.
حضور در بخش بهداشت
سال گذشته بود که کارخانه تولید کیسه خون شرکت فردآور در منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز با حضور دکتر حسن قاضی زاده هاشمی وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به صورت رسمی به بهره برداری رسید.
این کارخانه تولید کیسه خون شرکت فردآور، بزرگ ترین کارخانه تولید کیسه خون خاورمیانه است که با مشارکت شرکت فرانسوی ماکوفارما که از معتبرترین شرکت‌های تولید کننده کیسه های نگهداری فرآوردههای خونی است، آغاز به کار کرده است.
این پروژه که با سرمایه گذاری و تامین مالی بانک ملت به بهره‌برداری رسیده است موجبات اشتغال زایی برای حدود چهارصد نفر را فراهم و ضمن رفع کامل نیاز داخلی، امکان صادرات و دستیابی به بازار منطقه را نیز میسر خواهد کرد.
حضور در صنایع لبنی
بانک ملت برای حمایت از بزرگ ترین سایت لبنی ایران آماده شد و مدیران عامل بزرگترین بانک خصوصی و سایت لبنی ایران بر تقویت تعاملات و همکاری ها تاکید کردند.
حالا بانک ملت به عنوان بزرگ ترین بانک خصوصی آمادگی دارد با توجه به ظرفیت های زیاد از لحاظ نقدینگی و زیرساخت های الکترونیک از فعالیت های شرکت های بزرگ تولیدی در حوزه صنایع لبنی حمایت و به بار نشستن طرح ها و پروژه های جدید آنها کمک کند.بر اساس اعلام مدیر عامل این بانک ، با وجود بانک ملت، هیچ واحد تولیدی نباید به دلیل کمبود نقدینگی با کاهش تولید یا تعطیلی رو به رو شود.گروه تولیدی میهن از گروه های بزرگ و موفق است که علاوه بر اشتغالزایی زیاد، نام خود را به عنوان یک برند بزرگ در ایران و خاورمیانه مطرح کرده است.
به نظر می رسد بزرگترین بانک خصوصی حالا در حل ایفای تعهدات خود برای رونق تولید است و قصد دارد کارنامه ای قابل دفاع را در این حوزه ارائه دهد چرا که این فهرست امکان طولانی شدن را داراست .

انتهای پیام/

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها