کد خبر: ۳۷۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
حبیب احمدزاده نویسنده دفاع مقدس و خالق کتاب تحسین‌شده «شطرنج با ماشین قیامت» با به رخ کشیدن رئیسعلی دلواری، پاسخ توییت چندی قبل ترامپ درباره ایرانیان را داد. این متن کوتاه در آمریکا بازتاب‌های گسترده‌ای داشت.

به گزارش آوای نشاط، چند روز پیش حبیب احمدزاده نویسنده، محقق، فیلمنامه‌نویس، مستندساز و عضو هیأت علمی دانشگاه هنر پس از اعمال تحریم ظریف و همچنین سخنان ترامپ مبنی بر شکست ایرانیان در تمام جنگ‌های پیشین، مقاله‌ای با عنوان «ترامپ، ظریف و ما ایرانیان» نوشت که ترجمه آن به زبان انگلیسی بازتاب گسترده‌ای در بسیاری از سایت‌های ضد جنگ و سیاسی آمریکا از جمله Codepink,Commondream,Consortiumnews,Mintpressnews, globalreasearch, Opednews , Payvand , Snls,Positieunivers , Iranisnottheenemy, Imwithulsi ,lobelog

داشت و بسیاری از مردم آمریکا در کامنت‌های خود به اظهار نظر در مورد مطالب این مقاله پرداختند. از مشهورترین این افراد که نظر خود را به صورت ایمیل برای حبیب احمدزاده ارسال کرد، دانشمند معروف آمریکایی «نوام چامسکی» است.

نظر نوام چامسکی به انگلیسی و فارسی، اینچنین است.

Strong letter. There is a problem however. Trump and his associates know and care nothing about any of this.

Noam

نامه عالی است. اما یک مشکل وجود دارد و آن اینکه، ترامپ و همراهانش برای این موضوعات اهمیتی قائل نیستند.

نوام چامسکی

اصل متن فارسی مقاله احمدزاده

ترامپ، ظریف و ما ایرانیان

آقای ترامپ و دوستانش همچون پمپئو و بولتن جگر سوخته‌ای از ایران و ایرانی دارند وگرنه در این دو ـ سه روز و با این همه مشکلات داخلی، امور کشور گرفتار آمریکا درجنگ تجاری با چین، ژاپن و اروپا و دیوار مرزی مهاجرین را رها نمی‌کردند تا صرفا به ما بپردازند.

اولین مورد آن است که رییس جمهور ترامپ از باب محبت همیشگی‌شان فرمودند که ایرانیان در هیچ جنگی در طول تاریخ نبرده و در هیچ مذاکره‌ای نباخته‌اند. اگر حتی کاری به کارنامه سراسر صفر شخص ترامپ در درس تاریخ مدرسه و نیز کارنامه سراسر شکست دولت‌های آمریکا از فضاحت‌های تحقیرآمیز در ویتنام، عراق، افغانستان، سوریه و یمن هم نداشته باشیم، باید به نکته ظریفی در تاریخ ایران و ایرانی حداقل در ۲۵۰ سال اخیر اشاره کنیم که هرگز ما ایرانیان جنگی را شروع نکرده‌ایم تا به مانند شما به دنبال پیروزی در آن باشیم. ولی نکته مهم و ظریف‌تر از ظریف وزیر محترم خارجه‌مان، تفاوت ماهوی نگاه ما ایرانیان به جنگ با شما دولتمردان آمریکاست.

در سریال «دلیران تنگستان»، رییسعلی دلواری آن سردار مشهور جنوب در جواب فردی از نوجوانان رزمنده جنوب که از هیجان شروع نبرد با کشتی‌های نظامی انگلیسی وارد شده برای جنگ در مقابل روستایشان دلوار که می‌گوید در صورت حمله غارتشان می‌کنیم، با هیجان جمله‌ای تاریخی می‌گوید بدین مضمون: «نه پسر! ما نمی‌جنگیم که چیزی به دست بیاوریم. مافقط می‌جنگیم که چیزی از دست ندهیم.»

جناب ترامپ! اگر بر قاعده و فلسفه ما ایرانیان و تعریف ما از جنگ باشد که ما در همین جنگ ایران و عراق با تمام پشتیبانی شما و رفقایتان از آقاصدام و ریختن صدها تن بمب شیمیایی بر سر زنان و کودکانمان، ذره‌ای از خاک کشورمان را از دست ندادیم و پیروز محسوب می‌شویم، ولی شما بفرمایید با تعریف فلسفی شما از جنگ که با تصاحب و کشتار مردمان نابود شده برای قبولی موفقیت همراه است در همین ۲۰ سال اخیر، شما در کدامین جنگ پیروز بوده‌اید؟

و اما قسمت دوم و آنکه ما در مذاکره همیشه فاتح بوده‌ایم. اگر چنین است، پس چرا دوباره آزموده را می‌آزمایید و به دنبال مذاکره با این استاد بزرگ شطرنج مذاکره هستید که همزمان و در آنِ واحد دست بازیگر بزرگش یعنی وزیر خارجه را عملا و با خباثت در این هماوردی از پشت می‌بندید تا نتواند حتی مهره‌ای سرباز را تکان دهد.

جمله آخر را فاش با این شیاطین همراه با نتانیاهو و بن سلمان‌ها باید گفت. برخلاف نظر سطحی شما، سربازان ما مهره‌های فضای مجازی شطرنج نیستند که با تحریم بازیگران پشت صفحه از حرکت بایستند.

آقایان ترامپ، بن سلمان و نتانیاهو! سربازان ما همان رییسعلی‌ها هستند و همان تعریف قدیمی از نبرد و جهاد. پس نصیحتی صادقانه برای شما دارم. از ما ایرانیان بیشتر و بیشتر بترسید.

حبیب احمدزاده

انتهای پیام/

منبع: فارس
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار