کد خبر: ۳۳۱۰۵
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
پس از انتشار چندین شایعه در وب سایت ' فیسبوک'، مردم محلی در شهر 'چیلا' واقع در غرب سریلانکا به مساجد و مراکز اسلامی این شهر حمله کرده و به آن‌ها خسارت وارد کردند.

به گزارش آوای نشاط، روان گانسکارا سخنگوی پلیس سریلانکا گفت: برای کنترل وضعیت و جلوگیری از گسترش خشونت ها، یک محدودیت رفت و آمد در شهر چیلا وضع شده است.
وی افزود: در حمله مردم محلی به مساجد و مراکز اسلامی، یک فرد مسلمان مجروح شده است. یک مسجد دچار خسارت‌های گسترده‌ای شده است.
نمایندگان گروه‌های اسلامی در سریلانکا اعلام کرده اند که از زمان وقوع حملات تروریستی، آزار و اذیت مسلمانان در این کشور افزایش یافته است.
هفته گذشته نیز در شهر 'نگومبو' واقع در ۴۰ کیلومتری شمال کلمبو پایتخت سریلانکا، مسیحیان به چندین خانه، خودرو و محل کسب و کار متعلق به مسلمانان حمله کرده و به آن‌ها آسیب رساندند.
پس از وقوع این درگیری ها، پلیس در شهر نگومبو محدودیت رفت و آمد وضع کرد.

 دو شهر سریلانکا روز یکشنبه ۲۱ آوریل (اول اردیبهشت) هدف چندین حمله تروریستی به کلیسا‌ها و یک هتل قرار گرفت.
در مجموع هشت انفجار و حمله انتحاری دراین دو شهر (کلمبو و نگومبو) رخ داد که ۲۵۳ نفر کشته و بیش از ۵۰۰ تن مجروح به دنبال داشت.
گروه تروریستی داعش دو روز پس از انفجار‌های کلمبو، مسئولیت این انفجار‌ها را به عهده گرفت.
جمعیت ۲۱ میلیون نفری سریلانکا متشکل از قبیله‌ها و مذاهب مختلف است. گروه بودایی سینهالایی اکثریت جامعه سریلانکا را تشکیل می‌دهد.
مسلمان‌ها حدود ۱۰ درصد از این جمعیت را تشکیل می‌دهند و پس از هندو‌ها دومین گروه بزرگ اقلیت در سریلانکا هستند. حدود ۷ درصد جمعیت سریلانکا مسیحی هستند.
تنش‌های مذهبی و قومی در این کشور افزایش یافته است. سریلانکا شاهد یک جنگ داخلی ده ساله علیه شبه نظامیان تامیل و اخیرا خشونت‌های قومی و قبیله‌ای بوده است.
از پایان جنگ داخلی در سریلانکا در سال ۲۰۰۹ تاکنون مسلمانان خشونت‌های زیادی را علیه خود در این کشور تجربه کرده اند.
رهبران بودایی تندرو جریان خشونت آمیز علیه مسلمانان را هدایت کرده اند و در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸ به کسب و کار مسلمانان در سریلانکا حمله شد.

انتهای پیام/

 

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها