کد خبر: ۳۲۹۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
رئیس کمیته استرداد مجرمان و انتقال محکومان با تاکید بر گسترش روابط حقوقی و قضایی با سایر کشور‌ها گفت: ۱۰۵۸ محکوم ایرانی و خارجی طبق موافقت‌نامه‌های قضایی رد و بدل شدند.

به گزارش آوای نشاط، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: در پرتو دیپلماسی فعال حقوقی قضایی از میان ایرانیانی که در سال ۹۷ به کشور بازگشتند؛ ۲۸۴ نفر از ترکمنستان، ۱۶ نفر از افغانستان، ۵۵ نفر از تایلند، ۱۹ نفر از عراق و ۲۸ نفر از کویت بودند همچنین در سال گذشته ۶۵۰ نفر افغانستانی، یک نفر از کشور آذربایجان، ۴ نفر از ترکمنستان و ۱۰ نفر از سومالی به کشور متبوع خود بازگشتند.

وی اضافه کرد: موضوع مذاکره و تفاهم‌نامه‌های حقوقی و قضایی با سایر کشور‌ها از سال ۱۳۹۲ به وزرات دادگستری سپرده شد و از سال ۱۳۹۴ این اقدامات به طور مشخص در قانون حدود و اختیارات وزارت دادگستری جای گرفت.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری افزود: از سال ۱۳۹۴ تاکنون در مجموع بیش از ۹۰ موافقت نامه حقوقی و قضائی در زمینه استرداد مجرمان، انتقال محکومان و معاضدت حقوقی و قضائی در امور مدنی، کیفری، تجاری و قضایی با دیگر کشور‌ها منعقد شده است.

عباسی اضافه کرد: اکنون با چند کشور از جمله روسیه، قزاقستان، بلاروس، مالزی، کوبا و دو کشور اروپایی در حال رایزنی برای تنظیم موافقت نامه‌ها و معاهدات حقوقی و قضائی هستیم همچنین حمایت حقوقی و قضائی از ایرانیان خارج از کشور را پیگیری می‌کنیم و موارد بسیاری از وزارت امور خارجه به وزارت دادگستری معرفی می‌شوند. 

رئیس کمیته استرداد مجرمان و انتقال محکومان تصریح کرد: مسئولیت کمیته حقوقی و قضایی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور از نهاد ریاست جمهوری به وزارت خارجه محول و در چارچوب دبیرخانه‌ای در معاونت کنسولی و امور مجلس وزارت خارجه فعالیت می‌کند که مسئولیت دبیرخانه این کمیته به عهده وزارت دادگستری است.

عباسی گفت: در حوزه انتقال محکومان نیز کمیته‌ای با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه، وزارت کشور، قوه قضائیه، دادستانی کل و سازمان زندان‌ها تشکیل می‌شود.

انتهای پیام/

 

منبع: فارس
برچسب ها: آوای نشاط ، زندانی ، محکوم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار