کد خبر: ۳۱۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
احمد اقتداری مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» درگذشت. این آموزگار، وکیل دادگستری، نویسنده، مورخ و جغرافی‌دان در سن ۹۴ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش آوای نشاط، احمد اقتداری آموزگار، وکیل دادگستری، نویسنده، مورخ و جغرافی‌دان، مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» در سن ۹۴ سالگی از دنیا رفت.

***

در معرفی احمد اقتداری عنوان شده است: در سال ۱۳۰۴ در شهر گراش در فارس به دنیا آمد. عمده شهرت او به‌علت پژوهش در خلیج فارس است. اقتداری حدود چهل کتاب و بیش از یک‌صد مقاله علمی به چاپ رسانده است. در میان آثار او از تصحیح و انتشار دیوان اشعار شاعران، ترجمه آثار تحقیقی نویسندگان و پژوهشگران غیرایرانی تا چاپ قصه‌های مثنوی، منطق‌الطیر و هزار و یک شب و همچنین تحقیقات علمی در زمینه لهجه‌شناسی، زبان و فرهنگ مناطق مختلف کشور دیده می‌شود. از جمله آثار او می‌توان به «خلیج فارس از دیرباز تا کنون»، «بندرعباس و خلیج فارس»، «صید مروارید در خلیج فارس»، «تاریخ مسقط و عمان و بحرین و روابط آن با ایران» و «سرگذشت کشتیرانی ایران» اشاره کرد. در سال ۱۳۹۱ جایزه ویژه مرکز موقوفات دکتر افشار با عنوان «جایزه تاریخی و ادبی دکتر محمود افشار برای زبان فارسی و وحدت ملی ایران» به او اهدا شد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها