کد خبر: ۳۰۳۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر تغییر ماهیت بانک‌های کشور گفت: متأسفانه در کشور ما بانک‌ها بنگاه اقتصادی راه انداخته‌اند و امروز ربا به اشکال مختلف در نظام بانکی کشور مشاهده می‌شود.

به گزارش آوای نشاط، آیت‌الله حسین نوری‌همدانی ظهر امروز در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با تأکید بر بانکداری بدون ربا در نظام اسلامی اظهار داشت: ربا از بدترین و شدیدترین گناهان است، اما هیچ فکری برای مقابله با آن در نظام اسلامی نشده است.

وی با تأکید بر تغییر ماهیت بانک‌های کشور گفت: متأسفانه در کشور ما بانک‌ها بنگاه اقتصادی راه انداخته‌اند و امروز ربا به اشکال مختلف در نظام بانکی کشور مشاهده می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان با بیان معنای بانکداری بدون ربا ابراز کرد: باید مردم به بانک‌ها اعتماد کرده و اقدام به سپرده‌گذاری کنند، همچنین باید پول برای خود انسان باشد تا در جریان صحیح و حلال استفاده شود، اما در کشور این‌گونه نبوده و بانک‌ها تبدیل به بنگاه اقتصادی شده‌اند.

آیت‌الله نوری همدانی به نقش صداوسیما و علما در آگاه‌سازی مردم عنوان کرد: رسانه‌ها و تلویزیون در این زمینه باید مردم را توجیه کنند تا دچار ربا نشوند، اما هیچ اقدام عملی و فکری برای بانکداری بدون ربا نشده است و بانک‌های ما همان شیوه غرب را دنبال کرده‌اند.

وی مطرح کرد: در گزارش کمیسیون اقتصادی آمده که به دنبال تصویب بانکداری بدون ربا هستند، اما این گزارش مطلب تازه‌ای درباره بانکداری بدون ربا نداشته و هیچ بانکی در ایران بدون ربا نیست، درحالی‌که بانک بدون ربا با آن ترتیبی که گفته شد نباید پول در برابر پول باشد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: قرآن کریم به دنبال آن بوده که پول در دست اغنیا نباشد که دائم در حال جابجایی باشد، بلکه باید به فکر فقرا بود و پول نباید در دست عده‌ای خاص باشد.

آیت‌الله نوری همدانی در پایان با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای موسسه عالی فقه و علوم اسلامی اظهار داشت: در این دیدار مقام معظم رهبری فرمودند: حوزه انقلابی می‌تواند همه نیاز‌های جامعه اسلامی را برآورده کند، درنتیجه باید حوزویان در این رابطه قدم‌های جدی بردارند.

انتهای پیام/

 

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار