کد خبر: ۲۹۷۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
آمریکا در تازه ترین اقدام برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، کنسولگری خود را به این سفارت منتقل کرد تا به این ترتیب فلسطینی ها را هم به پذیرش مشروعیت این اقدام مجبور سازد.

به گزارش آوای نشاط، وزارت خارجه آمریکا شامگاه یکشنبه به وقت محلی اعلام کرد تمام ماموریت های دیپلماتیک و کنسولی از دوشنبه چهارم مارس 2019 (13 اسفندماه) در سفارت این کشور در قدس انجام خواهد شد. 
این اقدام در ادامه بیانیه ماه اکتبر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا انجام شده است و تمام فعالیت هایی که پیش از انتقال سفارت به این محل انجام می شد را پوشش خواهد داد. 
در این بیانیه اظهار شده است امور مربوط به باریکه غزه و قدس غربی و همچنین امور مربوط به فلسطینی ها که در واحد امور فلسطینی های سفارت آمریکا انجام می شد نیز در سفارتی که از نظر آمریکا تاریخی خوانده شده و در خیابان آرگون قرار دارد، انجام خواهد شد.
وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه این تصمیم در راستای آنچه که تلاش های جهانی آنها برای افزایش کارایی، تعاملات و عملیات دیپلماتیک اتخاذ شده است، تاکید می کند این اقدام نشانگر تغییر سیاست ایالات متحده در بیت المقدس، کرانه غربی و نوار غزه نیست. این بیانیه تصریح می کند آمریکا هیچ تصمیمی درباره وضعیت نهایی مرزها ندارد و باید در مذاکرات نهایی بین دو طرف مشخص شود.
این بیانیه یادآور شده است مقامات آمریکا به طور کامل بر تعهد خود برای دستیابی به یک صلح پایدار و جامع به منظور آنچه که آینده روشن برای اسرائیل و فلسطین نامیده شده است، باقی خواهند ماند.
آمریکا در اقدامی یکجانبه و برخلاف قطعنامه صریح شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی نامید و سفارت خود در سرزمین های اشغالی را به این شهر منتقل کرد.
این اقدام به شدت از سوی جامعه جهانی مورد نکوهش قرار گرفت اما آمریکا بدون توجه به موج مخالفت ها، بر اجرای تصمیم خود اصرار دارد.

انتهای پیام/

 

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها