کد خبر: ۲۷۰۲۱
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
نقش برج مراقبت فرودگاه های پیام و مهرآباد پس از سقوط هواپیمای ۷۰۷، یکی از ابهاماتی است که هنوز به آن پاسخ داده نشده است.

به گزارش آوای نشاط، صبح امروز خبری در رسانه ها مبنی بر سقوط هواپیمای باری بوئینگ 707 در فرودگاه فتح کرج منتشر شد، طبق گزارش های ارائه شده توسط مسئولان استانی و محلی از جمله سخنگوی سازمان اورژانس کشور، این هواپیمای باری با 16 خدمه پرواز از کشور قرقیزستان به سمت فرودگاه پیام در حال حرکت بوده که ناگهان مسیر خود را از این فرودگاه به سمت فرودگاه فتح تغییر می دهد.

بر اساس اطلاعات کسب شده، خلبان هواپیما زمان ورود به باند فرودگاه فتح، نتوانسته هواپیما را کنترل کند و از انتهای باند خارج شده و به دیواره فرودگاه برخورد کرده است و پس از آن به شهرک مسکونی صفا شهر برخورد می‌کند.

بر اساس گزارش ها و اظهارات منتشر شده، در این حادثه تنها مهندس پرواز این هواپیما زنده مانده است و بقیه سرنشینان جان باخته اند.

افرادی که از نظر جغرافیایی با منطقه صفادشت و فرودگاه فتح آشنا هستند، می دانند که این فرودگاه بیشتر برای فرود هلی کوپتر و تعمیر آن ها استفاده می شود و اصلا امکان استفاده از باند این فرودگاه جهت فرود هواپیماهای باری بزرگ به ویژه هواپیمای باری بوئینگ 707 وجود ندارد.

ابهامی که عزیز اکبریان نماینده مردم کرج و آسارا نیز آن را تأیید کرد، وی در این رابطه اعلام کرد که باید مشخص شود که هواپیما توسط کدام برج مراقبت، یعنی برج مراقبت فرودگاه مهرآباد یا برج مراقبت فرودگاه پیام به اشتباه هدایت شده است.

اظهارات اکبریان درباره امکان پذیر نبودن فرود هواپیمای بوئینگ در فرودگاهی مانند فتح، دو مسئله اساسی را مطرح می کند، مسئله این است که آیا حادثه سقوط هواپیما نشأت گرفته از اشتباه فردی خلبان بوده و یا این که برج مراقب به اشتباه هواپیما را به سمت فرودگاهی مانند فتح هدایت کرده است؟

سوالی که مسئولان سازمان هوایی به ویژه جعفرزاده سخنگوی این سازمان، نسبت به پاسخش سکوت کرده و پاسخ به آن را به تکمیل شدن گزارش های تیم های بررسی موکول کردند.

با بررسی نقشه های سه فرودگاه مهرآباد، پیام و فتح این احتمال بیش از پیش قوت می گیرد که هواپیمای بوئینگ 707 به اشتباه و با هدایت نادرست برج مراقبت به سمت فرودگاه فتح تغییر مسیر داده است.

نقش برج مراقبت فرودگاه‌های منطقه در سقوط هواپیما ۷۰۷ چیست؟

تصویر فوق تصویر فرودگاه فتح کرج است، این فرودگاه در منطقه صفادشت کرج و جنوب غرب فردیس قرار دارد، در تصاویر کاملا مشهود است که در انتهای باند این فرودگاه مناطق مسکونی زیبادشت و فرخ آباد قرار دارد که هزاران نفر در آن زندگی می کنند.

همچنین با بررسی این تصویر می توان دریافت که باند این فرودگاه بسیار کوتاه بوده و طبق اظهارات کارشناسان این باند ظرفیت فرود هواپیماهای بزرگ باری را ندارد.

نقش برج مراقبت فرودگاه‌های منطقه در سقوط هواپیما ۷۰۷ چیست؟

ابعاد حادثه سقوط هواپیمای بوئنیگ 707 و هدایت غیرکارشناسی هواپیما به سمت فرودگاه فتح زمانی کاملا مشهود می شود که تصاویر باند فرودگاه های مهرآباد و پیام را با باند فرودگاه فتح مقایسه می کنیم. در تصویر بالا باند فرودگاه پیام را مشاهده می کنیم که تا چند ماه پیش مخصوص فرود هواپیماهای باری بود. بر اساس اطلاعات مربوطه باند فرودگاه پیام حدود ۴ هزار و 150 متر است و کاملا قابلیت نشست و برخواست هواپیماهای بزرگ باری را دارد.

نقش برج مراقبت فرودگاه‌های منطقه در سقوط هواپیما ۷۰۷ چیست؟

همچنین فرودگاه مهرآباد دارای دو باند 4 هزار متری و یک باند بتنی 474 متری است که این مسئله نشان می دهد که فرودگاه مهراباد بهترین گزینه برای فرود هواپیماهای باری مذکور بوده است.

با تحلیل شرایط و اتفاقات رخ داده در حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ این گزینه بیشتر قوت می گیرد که برج مراقبت به اشتباه هواپیما را از فرودگاه پیام به سمت فرودگاه فتح هدایت کرده، زیرا عملا با بررسی های انجام شده، میزان مسافت میان دو فرودگاه حدود 50 کیلومتر است که این مسافت عملا در پرواز هوایی و کنترل و هدایت هواپیما میزان قابل توجهی نیست.

حال باید مشخص شود که پشت پرده سقوط هواپیما بوئینگ در فرودگاه فتح، هدایت اشتباه برج مراقبت است یا اینکه خلبان در سقوط آن مقصر بوده است. همچنین باید شفاف شود که کدام یک از برج های مراقبت( فرودگاه مهرآباد یا فرودگاه پیام) در بروز این حادثه نقش داشته اند.

 

منبع:خانه ملت

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها