کد خبر: ۲۷۰۰۶
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷
فعالیت سامانه مدیریت هوشمند تامین کالاهای اساسی (مهتا) از دیروز به صورت آزمایشی در 40 فروشگاه بخش تعاون آغاز شد.

به گزارش آوای نشاط، بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران در نشستی با معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام آغاز فعالیت آزمایشی سامانه مدیریت هوشمند تامین کالاهای اساسی با عنوان «مهتا» از ۲۳ دی ماه امسال گفت: در شرایط کنونی یکی از مهمترین مشکلات، تامین و توزیع کالاهای اساسی است که بدون تردید این شرایط در ماههای آینده سخت تر خواهد شد لذا برای اینکه مردم با کمبود کالا و یا مشکلاتی در عرصه توزیع مواجه نشوند، لازم است تا نظارت دقیق‌تری بر فرآیند توزیع کالا صورت بگیرد.

وی با اعلام اینکه کالای اساسی به اندازه کافی در بازار وجود دارد اما گاهی مردم در فروشگاه ها با کمبودهایی مواجه می‌شوند، ادامه داد: این امر ناشی از اشکالاتی است که در بخش توزیع وجود دارد.
عبداللهی با اشاره به تخصیص 14 میلیارد دلار ارز برای واردات کالا در هر سال از سوی دولت تاکید کرد: باید بر فرایند واردات و توزیع کالا از مرحله تخصیص ارز تا توزیع نظارت دقیقی انجام شود.
عبدالهی با اشاره به طراحی و بررسی فعالیت سامانه مهتااز ۷ ماه قبل و اجرای آزمایشی آن در ۴۰ فروشگاه از دیروز گفت: پس از اجرای موفق این طرح، سامانه یاد شده از ابتدای سال آینده قابلیت اجرا در سراسر کشور را دارد.
رئیس اتاق تعاون ایران ادامه داد: بر اساس این طرح لازم است تا مشخصات دریافت کننده ارز دولتی از بانک مرکزی در سامانه درج شده و پس از آن نام و مشخصات وارد کننده و نوع کالاهای وارداتی در سامانه ثبت شود؛ باید مشخص شود کالاهای وارداتی جزو اقلام اساسی مصرفی از جمله برنج و شکر یا قند است و یا اینکه مشمول دریافت نهاده‌های دامی با نرخ دولتی شده است.
وی ادامه داد: پس از اینکه مشخص شد کالای وارداتی تحویل بخش تولید از جمله مرغداری و یا دامداری‌ها شده است، میزان گوشت و مرغ تولیدی محاسبه شده و بر همان اساس از تولیدکننده محصول نهایی تحویل گرفته و به فروشگاه ها داده می شود.
به گفته وی  مشخصات سرپرستان خانوار بر اساس کد ملی و شماره تلفن همراه در این سامانه درج می شود و هنگامی که سهمیه آنها بر اساس تعداد اعضای خانوار مشخص شد برای آنها پیامکی ارسال می شود و نزدیک ترین فروشگاه ها به آنها معرفی شده و یک کد نیز در اختیار سرپرستان خانوار قرار می‌گیرد.
رئیس اتاق تعاون گفت: از سوی دیگر مشخصات سرپرستان خانوار و کد آنها در اختیار فروشگاه ها نیز قرار می گیرد تا بدین ترتیب زمانی که افراد سرپرست خانوار به فروشگاهها مراجعه کردند، با اعلام کد میزان سهمیه دریافتی خود را به آسانی بتوانند تحویل بگیرند.
وی تاکید کرد: مزیت سامانه مهتا این است که میزان موجودی کالاهای اساسی در کل کشور و موجودی فروشگاه ها مشخص است و به هر میزان که کالا در اختیار سرپرستان خانوار قرار گیرد از موجودی فروشگاه ها کاسته می شود.
عبدالهی از قول مساعد معاون اول رئیس‌جمهوری و برخی وزیران برای اجرای سراسری این سامانه از ابتدای سال آینده خبر داد.

انتهای پیام/

 

منبع: فارس
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها