کد خبر: ۱۵۴۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
یک مشاور تاکید کرد: برای جلوگیری از بدزبانی کودک، اولین کار این است که دلیل این بدزبانی را بدانیم.

به گزارش آوای نشاط فرناز امیراصلانی گفت‌ : بدزبانی کودکان یکی از معضل‌های بزرگ هر پدر و مادری است که ممکن است آن‌ها را نگران کند. بدزبانی و فحش دادن فقط از طریق آموزش و مواجه شدن با این اتفاق در کودکان ایجاد می‌شود؛ به عبارتی کودک در موقعیت بدزبانی قرار گرفته و استفاده از لغات و کلمات زشت یا انواع و اقسام فحش‌ها را از زبان فرد دیگری آموخته است.

وی ادامه داد: بدزبانی فقط فحش دادن نیست و مواردی مثل صدا زدن بزرگترها با اسم کوچک، تهدید کردن، طعنه زدن، گستاخی و فریاد زدن به جای آرام صحبت کردن را هم شامل می‌شود. از این‌رو اگر دوست نداریم که فرزندمان با فریاد حرف بزند، خودمان هم نباید در برابر او و دیگران، چنین رفتاری داشته باشیم. مثلا وقتی کودک‌مان کار کوچکی انجام می‌دهد، باید از او تشکر کنیم یا اگر می‌خواهیم استفاده از کلمه جادویی «لطفا» را یاد بگیرد، باید خودمان آنقدر این کلمه را در صحبت‌هایمان به کار ببریم تا ملکه ذهن او شود .

امیراصلانی تصریح کرد: پدر و مادر بچه‌های بدزبان صد بار در روز از عبارت «درست صحبت کن» استفاده می‌کنند ولی هرگز شفاف‌سازی نمی‌کنند که منظورشان از درست حرف زدن چیست؟ بنابراین اگر می‌خواهیم کودک‌مان خوش‌زبان باشد، باید این مهارت را به او آموزش دهیم و اگر دل‌مان نمی‌خواهد که فرزندمان با صدای بلند صحبت کند، باید به او بگوییم که فریاد زدن به جای حرف زدن معمولی یک رفتار نادرست است و در خانه جایی ندارد .

این مشاور خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مربیان بدزبانی کودک، پدر، مادر، اطرافیان و تلویزیون است. کودک کلمات زشت یا حرف زدن بی‌ادبانه را یاد می‌گیرد، سپس آن را تکرار می‌کند. وقتی موقع رانندگی و در حضور دختر و پسر کوچک‌مان، راننده‌های دیگر را احمق می‌خوانیم، بدون شک این کلمه را چند ساعت یا چند روز بعد از زبان او خواهیم شنید؛ در واقع بدزبانی نوعی بازی کسب توجه در کودکان است. پس کافی است از کوره در برویم و واکنش نشان بدهیم تا در بازی شریک شده و کودک را به هدفی که داشته برسانیم.

امیراصلانی یادآور شد: تنبیه در اغلب موارد نمی‌تواند جلوی بدزبانی کودک را بگیرد و بهتر است فقط در مواردی لحاظ شود که رفتار کودک، هم برای خودش و هم دیگران خطرناک و آسیب‌زا باشد. تنبیه کردن در این مورد یا کودک را جری‌تر می‌کند یا ترس را به او یاد می‌دهد. یکی از روش‌های توصیه شده برای مقابله با بدزبانی کودک این است که به طور کامل این حرکت را ندیده بگیریم. طوری که انگار اصلا آن حرف زشت را نشنیده‌ایم. وقتی به بدزبانی فرزندمان پاسخ ندهیم، به او نشان می‌دهیم که نمی‌تواند با کلمات یا طرز بیانش ما را تحت تاثیر قرار دهد.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها