کد خبر: ۱۱۴۵۳
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۰
یک عضو شورای شهر تهران گفت: بسیاری از آثار تاریخی تهران را شناسایی و ثبت نکرده ایم و بیش از ۷۰۰ اثر در تهران از بین رفته است.

به گزارش آوای نشاط، 

احمد مسجد جامعی که به اجلاس نهم شورای عالی استان ها برای بیان ظرفیت های میراث فرهنگی و گردشگری تهران دعوت شده بود، افزود: صنعت گردشگری واقعا در کشور مغفول مانده است.

وی افزود: کشور ما حوزه تمدنی دارد و مثلا چشمه علی ۷ هزار سال سابقه دارد و در کشورهای اطرافمان هیچ کدام تمدن ندارند.

مسجد جامعی گفت : ویژگی تمدن ایران گفتگو بوده است و الواح تخت جمشید به زبان های مختلف است و نشان می دهد هم زمان در یک مرکز که کار حکومتی، عمرانی و زیست محیطی انجام می شود حوزه های مختلف در کنار هم حضور داشتند و حوزه تمدنی را تعریف می کردند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت : در داستان های اساطیری و فردوسی هر منطقه ایران پهلوان منتخب خود را داشته است و وقتی ایران در معرض خطر قرار می گرفت همه پهلوانان از تمامیت فرهنگی و آب و خاک و آئین مشترک دفاع می کردند و در طول زمان، این فرهنگ به مناسبات فیما بین تغییر کرد.

وی گفت:برای مثال معماری مساجد تفاوت هایی دارد و آنچه ایران را ایران کرده، وحدت در عین کثرت است.

مسجدجامعی گفت : از مسئولان میراث فرهنگی انتظار داریم این تنوع را حفظ کنند و بازتاب دهند، چرا که اگر این آثار از بین برود به فرهنگ، ادبیات و طبیعت ایران آسیب وارد می شود.

وی گفت : بدون تعارف باید بگوییم که چشمه علی و زاینده رود خشک شد و کارون و دریاچه ارومیه و قم در معرض آسیب جدی است و ما زمانی در تهران به جای پونک و ونک به عنوان منابع گیاه ون و جایی به عنوان نارمک، باغ های انار داشتیم و هر جای تهران و ایران برای خود هویت داشت و اینها از بین می رود.

وی گفت: بسیاری از آثار میراث فرهنگی که در ۵۰ سال اخیر ثبت شده از بین رفته است و خیلی از میراث معماری و هویت تاریخی ما دارد از بین می رود.

مسجد جامعی گفت:اگر ما کمی بی توجهی می کردیم کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج شده بود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بسیاری از آثار تاریخی تهران را شناسایی نکرده ایم و به همین منظور سندی را در شورای شهر تهران تصویب کردیم که این موضوع سامان پیدا کند.

وی گفت: با از بین رفتن بسیاری از آثار تهران مواجهیم و علت ان خلاهای قانونی است و خیلی جاها ثبت نشده و جاهایی هم که ثبت شده است از ثبت خارج می شود.

مسجد جامعی با اشاره به اینکه برای ثبت میراث فرهنگی باید جایگاه ویژه ای قائل بود، گفت : برای اولین بار در شورای اول تهران خیابان ولیعصر را به ثبت رساندیم اما چرا اکنون مسئولان از مترو به سبب خشک شدن بسیاری از درختان شکایت نمی کنند؟ چرا به خاطر از بین رفتن بسیاری درختان خیابان ولیعصر کسی شکایت نمی کند؟ ما در محله کن خیابانی داریم که درخت های چنارش دوقلو است و پیشهاد دادیم به جای قطع درختان مغازه ها را خراب کنند.

 

انتهای پیام/

منبع: مهر
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار