کد خبر: ۱۱۴۰۴
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
رهبر حزب حاکم میانمار در سخنانی گفت، راه‌هایی وجود داشت تا رسیدگی بهتری به شرایط استان راخین شود.

به گزارش آوای نشاط، «آنگ سان سوچی» رهبر حزب حاکم میانمار امروز (پنجشنبه) اذعان کرد که دولتش می‌توانست شرایط در استان راخین را بهتر مدیریت کند. 

به نوشته خبرگزاری رویترز، خانم سوچی در یک نشست اقتصادی در «هانوی» پایتخت ویتنام درباره برخورد با اقلیت روهینگیا در استان راخین گفت «البته راه‌هایی وجود دارد که با بازنگری، این امکان وجود داشت تا شرایط بهتر رسیدگی شود. اما ما باور داریم که برای داشتن ثبات و امنیت طولانی مدت، باید با همه طرفین منصف باشیم».

اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار سالهاست که در این کشور تحت فشار و تبعیض قرار دارند. از ماه آگوست سال ۲۰۱۷ بعد از حمله ارتش میانمار به خانه‌های ساکنان استان راخین و به آتش کشیده شدن محل سکونتشان و بعد از قتل و تجاوز، حدود ۷۰۰ هزار نفر از ساکنان این استان با پای پیاده به بنگلادش گریختند و تا کنون با کمترین امکانات در کمپ به سر می‌برند و هنوز شرایط بازگشت آنان فراهم نشده است که این مسئله انتقادات بین‌المللی علیه حکومت سوچی را به دنبال داشته است. 

سوچی در هانونی همچنین درباره دو خبرنگار رویترز که در حال انجام تحقیقات درباره کشتار چند نفر در میانمار دستگیر شده‌اند، گفت که آن‌ها می‌توانند درخواست تجدید نظر برای حکم خود بدهند. به گزارش شبکه خبری فرانس۲۴، سوچی گفت این افراد به دلیل خبرنگار بودن زندانی نشده‌اند بلکه دلیل حبس این خبرنگاران نقض لایحه اسرار رسمی بوده است. 

ده روز پیش از این دادگاهی در میانمار دو خبرنگار رویترز را که از دسامبر سال ۲۰۱۷ در حبس بودند، به گذراندن هفت سال حبس محکوم کرد. این دو خبرنگار رویترز درباره مرگ ۱۰ اقلیت مسلمان روهینگیا که به دست سربازان ارتش میانمار  و بوداییان کشته شده بودند، اطلاعات جمع آوری می‌کردند و بعد از آنکه افسران ارتش میانمار این دو خبرنگار را برای شام دعوت کردند، آن‌ها دستگیر شدند. 

انتهای پیام/

 

منبع: فارس
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها